View Single Post
  #10  
Vechi 18.04.2010, 05:37:29
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si atunci ce e? Deci, am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit, uneori ore in sir... si apoi bolborosesc ceva ce nimeni nu intelege (ce spun eu? uneori incep chiar ei sa "traduca" in romaneste) si cica ii cuprinde o liniste deplina, de nimic nu mai conteaza decat "Domnul", si cu cat "staruiesc" mai mult pentru "Duhul Sfant", dragostea pentru "Domnul" e tot mai mare...
Nu e de la Duhul Sfant. Cred ca e mai degraba o stare indusa de catre pastori sau autosugestia fiecaruia...Mai grav este ceea ce li se intampla la nivel psihic pentru ca ei sunt intr-o stare de semiconstienta, intr-un fel de transa sau chiar "trip". Linistea aceea deplina de dupa manifestare e rezultatul extenuarii psihice(uneori si fizice). Duhul Sfant e smerit si discret, or ce se intampla acolo...tine de show-uri senzationale. Inca la romani, fenomenul nu e asa de dezvoltat; am vazut o filmare cu o adunare din S.U.A in care predicatorul ii "flagela" pe oameni cu haina de la costum si toti se aruncau pe jos. Fenomenul asta le-a trezit interesul chiar si psihiatrilor pentru ca cineva dirijeaza toata mascarada asta...