View Single Post
  #4  
Vechi 26.06.2010, 00:45:00
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Post

Posturi citate de pe tezaur-ortodox.com

"Pentru cei carora li s-ar parea cam "science fiction" aceasta minune tin sa va reamintesc minunea din viata Sf.Ioan Damaschin cu mana taiata in care Maica Domnului i-a cusut-o la loc.Redau mai jos pasajul cu vindecarea(fragment din Viata Sf.Ioan Damaschin)

Citat
Citat:
Ioan, luîndu-și mîna cea tăiată, a intrat în camera sa de rugăciune și, căzînd la pămînt înaintea sfintei icoane a Preacuratei Maicii lui Dumnezeu, care avea în mîinile sale Pruncul, a lipit dreapta cea tăiată la locul ei. Apoi a început a se ruga suspinînd din adîncul inimii și, plîngînd, zicea: "Preacurată Stăpînă, Maică care ai născut pe Dumnezeul meu, iată că pentru dumnezeieștile icoane mi s-a tăiat mîna dreaptă. Nu știu pricina pentru care s-a tulburat Leon, dar tu întîmpină-mă degrabă cu ajutor și-mi vindecă mîna mea. Dreapta celui Preaînalt Care S-a întrupat din tine, face multe minuni prin rugăciunile Tale. Deci, mă rog ca, prin mijlocirea ta, să vindece Domnul și dreapta mea, o! maică a lui Dumnezeu, pentru ca să scrie mîna aceasta oricîte laude vei voi tu singură. Să scrie ție și Fiului tău și să ajute cu scrisorile sale dreapta credință; pentru că poți toate cîte le voiești, ca o mamă a lui Dumnezeu".

Zicînd acestea cu multe lacrimi, Ioan a adormit și a văzut în vis icoana Preacuratei Maicii lui Dumnezeu cu ochii luminoși și milostivi, căutînd spre dînsul și zicînd: "Iată mîna ta este sănătoasă. De acum nu te mai mîhni. Însă ostenește-te cu dînsa fără lenevire, precum ai făgăduit mie și fă-o condei al scriitorului ce scrie degrabă". Apoi, deșteptîndu-se Ioan, dacă a pipăit și a văzut mîna lui vindecată, s-a bucurat cu duhul de Dumnezeu Mîntuitorul său și de maica Lui cea fără de prihană, că i-a făcut mărire cel puternic. Stînd în picioare și, ridicîndu-și mîinile în sus, a adus mulțumire lui Dumnezeu și Maicii Domnului. Apoi, în noaptea aceea s-a veselit cu toată casa sa, cîntînd cîntare nouă și zicînd: "Dreapta Ta, Doamne, s-a binecuvîntat, întru tărie, mîna Ta cea dreaptă a vindecat dreapta mea cea tăiată și cu aceasta va sfărîma pe vrăjmașii cei ce nu cinstesc chipul Tău și al Preacuratei Maicii Tale și va zdrobi cu dînsa pe vrăjmașii sfărîmători de icoane, spre înmulțirea măririi Tale".

Astfel, Ioan veselindu-se cu toți casnicii săi și cîntînd cîntări mulțumitoare, au auzit toți vecinii care locuiau împrejur și înțelegînd pricina bucuriei și a veseliei lui Ioan se mirau foarte. Apoi degrabă s-a înștiințat despre acestea și domnul saracinilor și îndată chemînd pe Ioan, i-a poruncit ca să arăte mîna cea tăiată. Și se cunoștea la încheietura de unde se tăiase mîna, un semn al tăieturii ca o ață roșie, care se însemnase prin purtarea de grijă a Maicii Domnului, spre arătarea cu adeverire a mîinii ce a fost tăiată. Văzînd-o domnul a întrebat pe Ioan, care doctor și cu ce fel de doctorii a împreunat mîna așa de bine la încheietura sa și așa degrab s-a vindecat, ca și cum n-ar fi fost tăiată?

El n-a tăinuit minunea, ci cu glas mare a vestit-o, zicînd: "Domnul meu, doctorul cel atotputernic, prin Preacurata Sa Maică, ascultîndu-mi rugăciunea cea cu multă sîrguință, a vindecat cu mîna Sa cea atotputernică această rană și mi-a dat mîna pe care ai poruncit tu de mi-a tăiat-o".

Sa ne reamintim de asemenea de o alta minune asemantoare din Viata Sf.Spiridon:

Citat:
Se mai spune și despre o altă minune a Sfîntului Spiridon. Mergînd Sfîntul Spiridon la Sfîntul Sinod cel dintîi, a toată lumea de la Niceea și, rămînînd la o gazdă oarecare, pizmăreții arieni au tăiat noaptea în taină capetele celor doi cai ai lui, pe care îi avea cu sine la drum. Făcîndu-se ziuă și văzînd sluga lui răutatea ce se făcuse de eretici, a spus Sfîntului Spiridon. Iar el, nădăjduind spre Dumnezeu, a poruncit slugii ca să pună capetele tăiate la locul lor și sluga, făcînd degrabă ceea ce i se poruncise, a lipit capul calului celui alb, din greșeală, la cel negru și al celui negru la cel alb și îndată au înviat caii și au stat pe picioarele lor. Apoi a mers Sfîntul Spiridon cu dînșii pe drumul său. Poporul se mira văzînd un lucru ca acela, cum calul cel negru are cap alb și calul cel alb are cap negru, de care minune ereticii s-au rușinat.
Din minunile [url=http://www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie11.htm]Sfântului Mare Mucenic Mina[url], asemănătoare cu minunea Maicii Domnului descrisa mai sus, avem si urmatoarea intamplare.

Citat:
Mergând odată un creștin ca să se închine în biserica acestui Sfânt Mina, a găzduit la o casă de străini; iar stăpânul acelei case, cunoscând că găzduitul avea bani în sânul său, s-a sculat în miezul nopții și l-a omorât. Apoi tăindu-l bucăți le-a pus într-o coșniță și a ascuns-o în cămara sa cea mai dinăuntru, așteptând ca să se facă ziuă. În vreme ce ucigașul se afla în nevoință și în îngrijorare, cum și unde și când să se ducă să ascundă părțile celui ucis, ca să nu-l înțeleagă cineva, iată i s-a arătat lui Sfântul Mina, călare în chip de ostaș și cercetându-l ce s-a făcut cu străinul care găzduise acolo; iar ucigașul adeverea că nu știe nimic.

Atunci sfântul, pogorându-se de pe cal, a intrat înăuntrul casei celei mai ascunse și, aflând coșnița și scoțând-o, s-a uitat la ucigaș cu o căutătură grozavă și sălbatică și i-a zis: "Cine este acesta?" Iar ucigașul de frică, fără de glas și ca un uluit făcându-se, s-a aruncat pe sineși jalnică cădere la picioarele sfântului. Iar sfântul, punând la loc toate membrele ucisului și făcând rugăciune, a înviat mortul și i-a zis lui: "Dă laudă lui Dumnezeu". Iar mortul, ridicându-se ca din somn și cugetând cele ce a pătimit de la cel ce-l găzduise și cum a câștigat viața a doua oară, a slăvit pe Dumnezeu; iar mulțimea se închina ostașului ce se arătase și care-l înviase. Și după ce s-a ridicat de jos ucigașul, a luat sfântul banii de la el și i-a dat omului pe care-l înviase, zicându-i: "Du-te frate în calea ta."
Din minunea arabului, petrecuta cu cativa ani in urma, dovedeste si mai mult venerarea Maicii Domnului cat de importanta este. Din cele prezentate mai sus, cat de mult conteaza si cinstirea Sfintilor. Dumnezeu este ORTODOX. Ajuta pe oricine care cauta ajutorul Lui ! Pacat ca multi se uita, dar nu multi vad ... Sa ne rugam pentru cei care se uita sa "vada Adevarul !"

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote