Subiect: BLESTEMUL
View Single Post
  #101  
Vechi 18.06.2011, 11:00:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de victor20 Vezi mesajul
De ceva vreme mi se intampla lucruri nu tocmai placute.Parintii mei sunt divortati de cand eu eram foarte mic,iar eu stau cu mama,bunica,sora si concubinul mamei.Numai ca atunci cand ma mai cert cu mama ea incepe de multe ori sa ma injure si sa ma blesteme.Nu sunt tocmai mandru sa spun acest lucru,dar intr-o zi dupa o cearta mai serioasa,ea chiar mi-a ars lumanare cu foc negru.Eu am stins-o imediat ce am vazut.Cand este suparata pe mine imi zice sa ma vada mort,rece,teapan sau chestii de genul asta.Intr-o zi mi-a spus cineva ca in tinerete facea blesteme oamenilor care o suparau,dar pt o perioada s-a oprit pt ca ceva anume a speriat-o.Ce ar trebui sa fac pentru ca blestemele mamei mele sa nu se lege de mine,iar cele pe care le-a facut impotriva altora sa nu se intoarca impotriva mea?caci am auzit ca blestemul savarsit se intoarce impotriva celui care l-a facut si a copiilor lui.....daca mama m-a blestemat pomenind doar moartea si inmormantarea mea si daca doamne fereste acest blestem se indeplineste are doar efectul mortii sau poate avea si efecte care n-au fost pomenite si gandite de cel care a facut sau a zis blestemul? As mai avea si o alta intrebare care n-are legatura cu blestemele mamei mele.Daca parintii mei sunt despartiti,pacatul divortului va fi mostenit si de mine?adica daca ei au divortat voi divorta si eu pe viitor?intreb acest lucru deoarece eu cum n-am avut o familie cand eram copil mi-as dori ca pe viitor sa-mi intemeiez una.....asta este una dintre cele mai mari dorinte ale mele...o familie....familia pe care n-am avut-o cand eram copil....deci daca ai mei au divortat voi divorta si eu sau depinde in mare masura de mine(adica depinde de ce fel de partenera de viata imi iau si cum ma voi purta in casa)?ca sa fiu sincer as prefera mai degraba ca blestemul sa se adevereasca cu moartea decat ca din cauzele astea eu sa n-am o familie si sa traiesc singur.....va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie...sper ca mesajul meu sa fie vazut si de vreun preot care sa-mi raspunda,daca nu raspunsul e bine venit din partea oricui care are cunostinte in lucruri de genul acesta.
Deznadejdea este de la diavol. El incearca sa ne insufle ideea ca blestemul respectiv trebuie sa se implineasca intocmai. E adevarat ca atat copiii cat si parintii pot cadea prada celui viclean. Cand cadem in anumite pacate si nu ne spovedim repede, nu avem puterea de a face voia lui Dumnezeu si de aceea gandim, vorbim si actionam dupa placul celui rau.

Trebuie sa ne fie clar ca numai Dumnezeu este cel a Carui voie trebuie s-o facem. Prin urmare, in astfel de cazuri, trebuie sa ne agatam de mila lui Dumnezeu cu toata puterea. El poate sa schimbe raul in bine.

Oricat de greu ti-ar fi, iart-o pe mama ta si roaga-te sa indeparteze de la ea tot gandul venit de la cel rau. De fapt, blestemele pe care ea le rosteste asupra ta sunt inspirate de diavol pentru ca in familia ta el sa castige cat mai multe suflete.

Cineva trebuie sa puna capat lucrarii celui viclean prin cele placute lui Dumnezeu: iertare, rugaciune, sfestanie in casa, viata dupa randuiala crestina. Deci numai diavolul trebuie urat in aceasta situatie, nu si cel care a fost ranit de talharii patimilor. Cine va fi samarineanul milostiv in aceasta situatie? Iisus ne-a lasat aceasta pilda cu un rost. Da, si noi trebuie sa fim samarineni milostivi pentru cei care cad in diverse patimi. Sa respingem pacatul, dar sa incercam sa-l salvam si pe cel care a gresit. Dar, ca sa avem putere in rugaciune, mai intai trebuie sa cautam sa ne apropiem de Dumnezeu noi, insine.

Roaga-te lui Dumnezeu si Maicii Domnului sa-ti arate calea pe care o vei urma pentru a te mantui: casatoria sau calugaria. Si stai de vorba si cu un duhovnic sporit pe aceasta tema. De obicei, necazurile pe care le avem ne sunt date cu un rost.

Acatistul Maicii Domnului Aratatoarea Caii

Sa-ti fie mila de sufletul ei, precum mila i-a fost si Sfantului Fanurie care, dupa ce a vazut cu ce se ocupa mama lui, a cautat sa-si mantuiasca sufletul si s-a rugat si pentru ea. Dar sa-ti fie mila si de sufletul tau si cauta sa te gandesti serios la mantuirea ta in primul rand si toate celelalte se vor adauga tie, caci asa ne invata Dumnezeu.

Daca vei citi Vietile Sfintilor, vei vedea ca astfel de incercari pot fi biruite numai apropiindu-ne de Hristos cu toata inima fie in mijlocul multimii, fie in manastire. Citeste viata Sfantului Teofil cel Nebun pentru Hristos si vezi ce sfant mare a ajuns valorificand duhovniceste necazurile pricinuite de mama sa.

Deci ia un indreptar de spovedanie si insemneaza-ti toate pacatele mari si mici, cu vorba, cu fapta si cu gandul, cauta un duhovnic bun si lasa-te caluzit de el. Prin duhovnic, Dumnezeu insusi te va calauzi. Doamne ajuta.

Last edited by antoniap; 18.06.2011 at 11:02:59.
Reply With Quote