View Single Post
  #5  
Vechi 25.07.2012, 19:59:42
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

ca tot vine vorba de batranele care vand flori, astazi am revazut-o pe batranica blanda si scunda, pe care o vedeam inca de acum sapte ani de cand mergeam dimineata la liceu, fie vara fie iarna prin centrul orasului, uneori cu cate ceva de vanzare, uneori doar cu mainile impreunate parca pregatite de rugaciune..... atat ma impresiona in diminetile geroase de iarna cand o vedeam mergand alene cu straiele ei de la tara prin centrul orasului, tacuta, fara sa intinda mana in fata cuiva, asteptand clienti dornici de a cumpara flori sau uneori ceaiuri pe care le vindea..... intr-o zi am vazut-o cu niste flori atat de simple in mana, dar totusi atat de frumoase, costau un leu buchetul...... am mers intai si am luat niste cornuri cu gem, pentru ca eram in post si i-am dat cornurile si 5 lei... mi-a spus ca nu mai are decat trei buchete si nu are de unde sa imi dea rest..... i-am spus sa ia banii si sa se duca cu unul din buchete sa il puna in biserica aflata la cativa pasi de noi..... a fost atat de emotionata, ii dadusera lacrimile aproape..... nu am vazut ceva mai frumos...... mai aveam putin si plangeam.... nici eu nu am avut o viata prea frumoasa si am muncit mult ca sa am putin, si stiu cum e cand vine cineva si iti da cat de putin atunci cand ai mai mare nevoie..... de atunci de fiecare data cand o vad zambesc si ii multumesc Lui Dumnezeu ca e alaturi de mine si nu ma lasa la greu..... sa stiti ca suntem inconjurati de o multime de oameni frumosi.. trebuie doar sa invatam sa ii privim dincolo de hainele lor, dincolo de aspectul fizic..... am observat ca oameni simpli, fara carte, fara avere nu se indoiesc o clipa de Dumnezeu, nu deznadajduiesc.... iar eu, desi am citit atatea carti, desi Dumnezeu m-a binecuvantat cu o inteligenta aparte, sunt atat de slab..... nu vreau sa creada cineva ca e o lipsa de modestie...... o sa mai urmeze si alte exemple de oameni frumosi..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote