View Single Post
  #23  
Vechi 11.12.2017, 18:52:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hotărârea unui Sinod NU poate fi influențată de o persoană! Lucru pe care l-ai menționat și ai lăsat impresia că un greco-catolic ar fi putut influența hotărârea unui Sinod.

Bravo! Ai mai găsit un link pe wiki și repeți ca papagalul ce scrie acolo fără gândești.
In viata lui scrie ca a redactat/elaborat deciziile acelui Sinod. Uiti faptul ca si la Sinodul din Creta hotararile au fost redactate dinainte, dorindu-se ca sa fie doar semnate. Ca sa vezi daca e posibil sa se fi intamplat asta trebuie sa citesti in viata lui ce influenta ajunsese sa aiba. Astfel, tarul l-a chemat sa elaboreze un raspuns teologic pentru invataturile rascolnicilor. Nu mai erau ortodocsi care sa poata face asta? Divergenta dintre Patriarhul Nikon si tar a fost tocmai pe tema ca Tarul se amesteca in treburile Bisericii si vrea sa fie cel care ia decizii in ultima instanta. Stiind acestea nu mai pare neverosimil ca el ar fi elaborat hotararile.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Altă grozăvie! Cătăline tu gândești ceea ce scrii? Ai mai sus alb pe negru ce s-a hotărât la Marele Sinod de la Moscova din 1666. Interpretarea ta este penibilă. Adică părinții participanți la Sinodul de la 1666 nu au înțeles, în schimb ai înțeles tu.
Am explicat asta in mesajul anterior. Eu am inteles cum au inteles toti, doar Lossky a afirmat altceva.
Reply With Quote