View Single Post
  #131  
Vechi 31.10.2018, 21:58:26
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De cand ai intrat pe forum nu-mi amintesc sa fi scris un singur mesaj cu informatii adevarate. Evident ca aceste date istorice sunt eronate, asa cum au observat si altii. Patriarhul Tihon nu avea cum sa dea o anatema pentru Patriarhul Serghie, pentru ca acesta din urma a fost numit dupa ce a murit Patriarhul Tihon. Ai inteles gresit, rusii din SUA au dat aceste anateme, Patriarhul Tihon chiar a declarat loialitatea fata de regimul comunism, in mod formal, pentru a salva Biserica prigoonita. Toate cultele din toate tarile comuniste si-au declarat loialitatea fata de regim, altfel nu ar mai fi putut functiona, erau interzise. O parte din rusii din America s-au rupt de BO Rusa din motivele mentionate de tine, ajungand intr-o perioada schismatici, in comuniune cu stilistii. In ultimii ani s-au impacat, acum fac si ei parte din BO Rusa.
in primul rand tu esti habarnist 100%
anatema data de Tihon este reala, a fost data in 1918 si cuprinde citatul de mai sus. Tihon, aflat la rascruce, nu a ridicat anatema decat in ceea ce-i priveste pe laici si guvernul sovietic, nu s-a referit si la cei numiti in mod expres mai sus, "la copiii devotati ai Bisericii ortodoxe a lui Hristos".
eu cred ca Patriarhia Moscovei este si astazi sub anatema.

controversele vin din alta parte, dar e o discutie mai complexa pe care n-o stapanesc.

acum, zici asa: toate cultele, din toate tarile comuniste, si-au declarat loialitatea fata de autoritatile comuniste... ia spune-ne domne, care-s cultele alea? cand si cum, cine a declarat ca sunt loiale comunistilor? spune macar despre noi, cand, cum si cine a declarat loialitate regimului comunist din romania?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote