View Single Post
  #1554  
Vechi 05.04.2019, 14:29:14
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Cugetari

Am si eu niste cugetari vizavi de descoperirile care au generat dileme privind originile noastre ancestrale.

Universul microscopic (bacterii, virusi etc.), universul macroscopic (ceresc, cosmic), regnul animal, omul si tot ce-l inconjoara a ramas neschimbat de la Facere. Isi urmeaza ciclurile si legile de la inceputurile Creatiei.

Totusi, sunt doua episoade biblice care le-as asocia cu anumite descoperiri palpabile ale oamenilor de stiinta.

1. Dinozaurii. Ma gandesc cand a blestemat Dumnezeu pe sarpe, sa se tarasca. Probabil exista in Rai o intreaga categorie de reptile. Si aceste blestem s-a manifestat totusi violent, exterminand toate subcategoriile lasand doar urmasi care se tarasc.

2. Oamenii uriasi. S-au descoperit scheleti diformi si s-a presupus ca ar fi o rasa de oameni anterioara. Eu cred ca acesti uriasi, nu erau ineaprat mari, ci mai degraba diferiti fizic.

V-am spus, sunt doar niste cugetari...Cred ca la Judecata de Apoi, Dumnezeu va descoperi toata istoria si tot planul Lui vizavi de creatie. Pana atunci ramane doar sa presupunem ceea ce nu ne este dat sa stim concret.
Reply With Quote