View Single Post
Vechi 01.06.2011, 03:44:53
ioan cezar
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am întâlnit de mai multe ori teoria potrivit căreia Sf Liturghie nu este numai o jertfă actuală care are loc pe pământ, ci este și o imagine a ceea ce se întâmplă în Cer, unde Cristos continuă să se jertfească pentru noi. Atenție, deci: nu e vorba de a susține că Isus, în prezent, în chiar timpul cât citiți aceste rânduri, mijlocește pentru noi la Tatăl, fapt care e adevăr de credință, ci că El Se jertfește. Cu alte cuvinte, Patimile și moartea Sa au fost numai începutul unui sacrificiu care se va termina o dată cu Sfârșitul Lumii și venirea Sa în glorie.

Sună foarte frumos și atrăgător această teorie. Întrebarea e: este ea ortodoxă ? Cum se împacă ea cu Simbolul niceno-constantinopolitan, în care spunem că El, în prezent, "se află la dreapta Tatălui" ? Fiindcă prin aflarea aceasta la dreapta Tatălui, eu înțeleg că co-guvernează vizibilele și invizibilele, nu că s-ar jertfi.

Rog pe cei care au mai mult "organ teologic" să vină cu clarificările lor.
Nu stiu daca reusesc sa aduc o clarificare, incerc totusi sa formulez o marturisire. Sper ca nu va va dezamagi lipsa mea de cultura teologica si ca veti accepta pur si simplu sa vin doar cu o opinie. M-a "atins" perspectiva pe care ati postat-o si iata, zic asa:
Cu adevarat Hristos sade deadreapta Tatalui si guverneaza vizibilele si invizibilele, prin jertfa neincetata.
Nu mi-L pot inchipui altfel pe Mantuitorul, decat Jertfelnic, Iubire Jertfelnica neincetat si cat va trai omul pe aceasta lume.
Fiecare gest netrebnic al nostru Il raneste si Il strapunge precum palmele, batjocura si cuiele rastignitorilor din zilele sfintei Sale intrupari printre oameni. Iar El raspunde la aceasta prin Mila Sa, prin Iubirea necontenita.
Iertati, este pozitia mea personala. Asa imi inchipui ca este Hristos al nostru, iar aceasta ma trage la pocainta si rugaciune. (Cat priveste raspunsul meu la raspunsul Domnului... e o alta poveste, desigur...)
Reply With Quote