View Single Post
  #140  
Vechi 24.06.2010, 16:18:11
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
nu stiu ce vrei sa demonstrezi cu asta. oricum eu sunt si roman, chiar dc sunt crestin.



pai e aceeasi femeie, cand spune "femeii" se refera la femeia din versetul precedent. cele 2 versete sunt inseparabile, numai ca tu nu vrei sa vezi lucrul asta. Si logica textului duce la aceeasi concluzie. Faptul ca era prigonita(primul verset) si, in al doilea se spune, ca i s-au dat aripi de vultur ca sa fuga departe de fata sarpelui(cel ce o prigonea). Nu e normal si logic ca i s-au dat aripi femeii care era prigonita? Nu e normal ca prima femeie e cea care trebuia sa fuga de fata sarpelui? De ce-ar fi fugit a doua femeie de sarpe dc tinta prigonirii era prima femeie?
E ilogic ceea ce incerci tu sa afirmi,si anume ca sunt 2 femei diferite. Femeia care a nascut pruncul si care era prigonita e femeia careia i s-au dat aripi de vultur sa plece departe de fata sarpelui. E cat se poate de logic.



Adevarul e ca Dumnezeu ne-a dat un creier, pe care sa il folosim. Eu nu ti-am prezentat o poezie invatata(cum faci tu) ci ti-am demonstrat ca talmacirea ta e gresita datorita contradictiilor care apar. Tu incerci sa invarti textul pe toate partile dar nicicum nu scapi de contradictii.Plus de asta, initial iei femeia in sens literal apoi imediat o iei in sens simbolic.



Satan nu a incercat sa o distruga pe fecioara Maria ci pe prunc. A impiedicat de-a lungul timpului implinirea profetiei, ti-am dat exemple mai demult. Lupta lui Satan pt a distruge samanta femeii nu a inceput dupa ce a ramas fecioara Maria insarcinata ci a inceput de la Cain si Abel.
Unde ai vazut tu ca Satan a vrut sa o distruga pe fecioara Maria? In Sf Scriptura nu apare nici un pasaj care sa afirme asta.
Tu da esti roman mai mult decit crezi ca esti crestin si eu la fel dar Pavel si ceilalti apostoli erau doar crestini adica nu mai tineau cont de popor ci de DUMNEZEU HRISTOS.Tu asta nu poti intelege inca dar cu timpul cine stie poate ca da.

Nu se refera la aceeasi femeie pentru ca ar fi spus <femeia care a nacut copilul i sau dat aripile vulturului > dar spune femeii fara nici o adresa fixa.
Nu poti interpreta biblia cu logica ce e in mintea ta logica e ceva uman ear biblia arata ceva spiritual cu referire in fizic dar mai mult e spiritual si asta o stii si tu.Femeia FECIOARA MARIA care este la inceput in apocalipsa 12 este aratata in adevarata ei marire iar dupa aceea este facuta legatura ei in lumea fizica la fel este si HRISTOS prezentat in viata sa paminteasca este prezentat intro alta forma ear cind Ioan prezinta in apocalipsa pe HRISTOS e cu totul diferit pentru ca e o manifestare spirituala nu una umana fizica.De asta nu poti intelege ca din punct de vedere uman logic toata biblia pare o contradictie dar ea are cel mai mult conotatie spirituala de asta un cuvint poate avea mai multe sensuri.
Ce reprezinta pentru tine aripile vulturului cel mare ?
Dece avea nevoie femeia de ajutorul pamintului sa inghita apa cind ea avea aripile care ii fuse date de vulturul cel mare ?

Asta e parerea ta pentru ca nu poti vedea biblia si in sens spiritual ear in spiritual sint alte legi pe care tu inca nu le poti intelege de asta pentru tine pare o contradictie ce spun acesti oameni (SF Parinti) care au strins intro singura carte toate cartile ce circulau acum 2000 si invatau oamenii .
Eu vorbesc cu tine doar ce este prezentat in biblie nu ce parere am eu pentru ca parerea mea nu poate fi credibila pentru ca de obicei propriile noatre pareri sint subiective si atunci pot fi false.Un om care este SF este cu mult mai aproape de DUMNEZEU si lui ii da DUMNEZEU sa dezlege intelegerea viziunilor si sa le explice in adevarata lor fata si nu in alt fel el nu isi spune parerea lui ci ceea ce ii spune DUMNEZEU.
Daca si tie DUMNEZEU tia dat aceste calitati atunci nu pot sa iti mai spun nimic ci doar ca ai dreptate dar daca nu atunci trebuie sa le dau dreptate SF Parinti si Bisericii.

Nu intelegi sensul de asta spui ca satan nu a vrut sa o distruga si pe FECIOARA MARIA(FECIOARA DIN PROROCIILE VT).
Daca satan vroia ca sa nu se inplineasca prororciile referitor la FECIOARA din VT asta nu inseamna ca vroia sa o distruga si pe FECIOARA MARIA ?
De cind erau in gradina Edenului satan vroia sa ii distruga pe femeie si pe barbat de asta a si ademenito pe Eva. Dar noi stim ca DUMNEZEU ea spus Evei ca ea ii va zdrobi capul sarpelui(satan) ear noua Eva este FECIOARA care este aratata in prorociile VT si inplinite in NT care este FECIOARA MARIA. FECIOARA MARIA a nascut copilul(IISUS HRISTOS) care conduce toate neamurile.
Reply With Quote