Subiect: Nelamurire !?
View Single Post
  #8  
Vechi 26.10.2010, 10:49:54
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
Pai am citit pe net ...:) : "Studenții de la specializarea Teologie Didactică pot obține competențe pentru predarea Limbii și Literaturii Române și a limbilor engleză și franceză, numai dacă în timpul celor șase semestre, vor obține minimum 60 de credite, urmînd și cursuri ale facultăților de profil la Universitatea din București".



oare chiar asa sa fie ? pt ca ma gandesc ca cei care termina facultatea de Litere au trecere in fatza mea..pt ca la mine ar fi ca a doua specializare :-? aa si inca ceva : potzi fi titular pe doua posturi ??

p.s: eu sunt abia clasa a 12`a, ma scuzati daca pun intrebari penibile :))
In Bucuresti, sigur nu stau lucrurile asa, precum ai scris mai sus! Spun in cunostinta de cauza, pentru ca sunt in anul al II-lea, la Teologie Didactica, Facultatea de Teologie Ortodoxa "Justinian Patriarhul" Bucuresti (2010/2011). Si aici, intr-adevar, studiem limbile moderne (franceza, engleza), insa nu la nivelul celor de la Facultatea de Litere. De ce spun "nu la nivelul celor de la Facultatea de Litere"? Pentru ca imi este foarte usor sa compar intre ceea ce se face aici, la Teologie, si ceea ce faceam, in perioada 1994-1999, la Litere (facand parte din ultima generatie care a terminat la "frecventa partiala" aici):civilizatie franceza, limba franceza, istoria literaturii franceza, traduceri romana - franceza si franceza - romana.
Dupa parerea mea, nu ar fi drept ca cei ce-si iau, acum, licenta, in domeniul studiilor teologice, sa poata preda si limbile acestea moderne.
Cat despre studierea limbii si literaturii romane - nici vorba despre asa ceva!

Last edited by enculescunicoleta; 26.10.2010 at 10:55:32.
Reply With Quote