View Single Post
  #2  
Vechi 25.11.2010, 23:01:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
Banuiesc ca am facut mai mult rau, incercand sa postesc si neavand atata putere sa fac lucrurile cum trebuie? Dar ce este "cum trebuie"? Cat de tare s-a suparat Dumnezeu pe mine, vazandu-mi slabiciunea?
În nici un caz nu ați făcut mai mult rău încercând să postiți. Dumnezeu vede strădania fiecăruia, iar Biserica, precum o mamă iubitoare, împarte faptele suprameritorii ale celor mai buni copii ai ei, care sunt sfinții, cu frații și surorile lor care vor să înceapă urcușul spiritual, fac primii pași, dar, din cauza slăbiciunii lor și nu din cauza unei rele dispoziții sufletești nu pot duce postul până la capăt.
Vedeți dv, foarte rar convertirea la o viață creștină se face dintr-o dată, așa cum a fost, de exemplu, cazul Sf Pavel. Cel mai des oamenii Îl descoperă pe Dumnezeu, precum și dulceața unei vieți plăcute Lui în mod treptat, potrivit unui anumit parcurs al fiecăruia, care cunoaște suișuri și coborâșuri, înălțări și căderi. Ceea ce este important este să fim mereu in statu viae ("pe drum", "în stare mergândă") în această călătorie a noastră spre Țara Făgăduită, în care, în cadrul sensului general al înaintării, se mai întâmplă să ne și întoarcem în loc.

Probabil că fiecare dintre noi a cunoscut, la un moment dat, deznădejdea: cu toții ne-am spus: "ce folos că mă străduiesc să duc o viață plăcută Domnului meu, dacă nu se vede nici un progres și nu sunt cu nimic mai bun decât acum câțiva ani, când nici nu îmi puneam problema aceasta ?". Asemenea gânduri nu vin de la Dumnezeu, ci de la dușmanul Lui și al nostru. Sunt sugestii diabolice. Pentru ce nu punem problema și invers: "ce s-ar fi ales de mine dacă nici măcar nu aș fi încercat, atâta cât am putut ?". Trebuie să știți că dușmanul atacă cu precădere în perioade de post, când vede că suntem hotărâți să postim. Dorința lui cea mai mare nu este înfruptarea în sine, cât să ajungem noi la ideea că orice efort e zadarnic. Din fericire pentru noi, la un moment dat insistența lui slăbește: atunci e momentul potrivit ca să mai urcăm un pic. Deci, cu speranță și cu rugăciune ca Dumnezeu să vă întărească, veți reuși să țineți o zi de post. Și pe urmă două zile, apoi o săptămână, până când veți ajunge la ceva care acum vi se pare incredibil: vă veți dori ca postul să vină mai repede, ca să-i simțiți din nou binefacerile.

În Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote