View Single Post
  #1  
Vechi 07.05.2013, 03:03:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Autoevaluare duhovnicească: ai încredere în aproapele tău?

Hristos a înviat!
Iubirea - porunca cea desăvârșită a Noului Testament - implică, așa cum știm, încrederea în cei iubiți, convingerea că ei sunt buni, frumoși duhovnicește și vrednici de prețuirea noastră.
Despre iubirea creștină și capacitatea de autodăruire încrezătoare în relația cu semenii s-ar putea scrie mii de pagini, dar, fără îndoială, cea mai convingătoare mărturie în acest sens o constituie exemplul personal al celor care au trăit în acest fel porunca lui Hristos - Sfinții.
Dumnezeu Însuși are încredere în noi. Hristos ni S-a dăruit pe Sine, bine știind că-L vom răstigni. Încrederea lui Dumnezeu în noi învinge întunericul îndoielilor noastre și depășește logica omenească. El ne crede că nu vom mai păcătui, deși cunoaște prea bine viitoarele noastre căderi în... aceleași păcate; ne iartă de fiecare dată, știind că, peste atât de puțin timp, vom alerga din nou la El, cu rușine și nădejde copilărească, spunându-I că, "de data asta, chiar a fost ultima dată când...".
Dar noi... noi, cei care năzuim a ne asemăna cu El, avem încredere unii în alții?...
În primul rând, desigur, s-ar cuveni să discutăm despre încrederea în Dumnezeu, dar pentru aceasta ar fi necesar, cred, un topic separat de acesta... un topic pe care să-l pot iniția într-un moment de inspirație, într-un moment în care mă voi simți capabilă să mă concentrez după cuviință asupra mesajului pe care-l transmit despre încrederea lui Dumnezeu în noi și răspunsul nostru dat chemării Sale de a-I acorda încredere necondiționată.
Acum, în acest topic, m-am gândit să vă propun o discuție (și o temă de meditație) despre virtutea încrederii în semenii noștri ca mod de manifestare a iubirii, pentru că iubirea, potrivit Sfântului Apostol Pavel, "toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă". De aceea, ea "nu cade niciodată".
Cel ce iubește nu bănuiește fără temei,, nu-și proiectează propriile defecte asupra celorlalți, nu dezertează de la idealul unirii cu Hristos de dragul unor idei negative fanteziste în privința semenilor săi! Creștinul autentic nu este naiv și lipsit de discernământ, nu abandonează simțul critic, știe să se apere de manipulare și prețuiește dreapta socotință, dar toate acestea cu iubire, încredere și optimism.
Părintele Nicolae Steinhardt, meditând asupra virtuții încrederii, pe care o prezintă în antiteză cu păcatul bănuielii (are numeroase meditații pe această temă atât în "Jurnalul fericirii", cât și în "Dăruind vei dobândi") arată că, socotindu-i pe semeni ca vrednici de încrederea noastră, îi ajutăm să se simtă cu adevărat demni de încredere și, prin urmare, responsabili de modul în care vor răspunde așteptărilor noastre în ceea ce-i privește. Chiar dacă au avut inițial intenții mai puțin bune, se vor schimba, se vor converti chiar, simțind încrederea noastră, încăpățânarea noastră de a-i vedea buni și/ sau capabili de a alege binele.
Despre toate acestea voi continua să scriu în zilele următoare (la ora aceasta... e cam nepotrivit), iar acum, așa cum am anunțat în titlu, vă propun un exercițiu de... încredere sau, dacă vreți, o autoevaluare în privința nivelului de încredere în semeni. Nu e ideea mea, ci a existat un studiu, o cercetare sociologică pe această temă, realizată la nivel european.
Adresați-vă dvs. înșivă următoarea întrebare: din 10 persoane apropiate (familie, rude, prieteni...) în câți pot spune că am încredere?
Potrivit studiului despre care vă vorbeam, țara noastră se află... pe ultimul loc în clasament, românii având încredere, în medie, într-o singură persoană din 10. Pe locul I s-a situat Suedia, urmată de alte state ale Europei occidentale (nu mai rețin exact cum erau și nici nu mai cred că pot găsi articolul... parcă Olanda era a doua... Nu mai știu).
Deși aprox. 85% dintre noi ne-am declarat creștini ortodocși, practicăm virtutea încrederii în semeni într-o măsură mult mai mică decât locuitorii statelor pe care le considerăm drept secularizate (ca și cum noi am fi mai puțin secularizați). Deși ne declarăm creștini, bănuim, construim teorii conspiraționiste... pe scurt, ne temem să iubim, ne temem să ne dăruim în relații sincere, bazate pe iubire și încredere.
Dvs în câte persoane din 10 ați declara că aveți încredere? Și cum înțelegeți această virtute creștină? :)
Aștept cu bucurie opiniile dvs. Dacă, în următoarele zile, voi fi prea puțin activă, să nu credeți că... am dezertat din post. :)) Am o mulțime de examene și lucrări în următoarele câteva săptămâni. Cu siguranță, ați avut (sau aveți) fiecare dintre dvs astfel de perioade încărcate, cu o mulțime de activități... Totuși, voi citi cu atenție mesajele dvs și, în măsura timpului disponibil, vă voi răspunde cu drag.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote