View Single Post
  #50  
Vechi 03.09.2022, 19:06:35
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
e decizia fiecaruia de a crede in Dumnezeu sau nu dar problema e ca multi care nu cred nici macar nu au incercat
Cum adică să încerci să crezi? Sau crezi, sau nu crezi. Nu există încercare. Eu de exemplu, nu cred că la 10000 de kilometri există o minge de fotbal care orbitează în jurul Pământului. Nu cred, deoarece mi se pare foarte improbabil. Acesta e temeiul necredinței mele, improbabilitatea. Dacă aș vedea acea minge, aș crede în mod automat. Temeiul credinței mele ar fi că am văzut-o. Desigur, pentru credințele noastre putem avea o mulțime de temeiuri, unele mai solide, altele mai puțin solide. Desigur, faptul că vezi un lucru e un temei mai solid decât faptul că un lucru e improbabil, dar oricât de solid sau slab ar fi temeiul pe care se bazează o credință pe care o am, nu mă pot forța să cred opusul. Am nevoie de o bază ca să cred opusul. Iar dacă încep să mă îndoiesc de o credință, înseamnă că mi-am pierdut temeiul pentru a crede acel lucru. La fel cum nu mă pot forța să cred ceva, nu mă pot forța nici să nu cred ceva. Deci, cum spuneam la început: sau cred, sau nu cred. Pot cel mult să încerc să văd daca crea ce cred are o bază solidă sau e construit pe nisipuri mișcătoare. Deci pot doar încerca să văd dacă în credința mea există fisuri.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Din intamplare am ajuns pe un articol : Oamenii cu un IQ ridicat nu cred in Dumnezeu
N-ar trebui să ne luăm după asemenea statistici. În primul rând, omul nu se reduce la IQ. În al doilea rând învățământul cam peste tot, cu unele mici excepții, are un caracter secularizat, deci e normal ca oamenii mai educați să fie mai necredincioși. În Evul Mediu situația probabil ar fi stat invers.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Păi snobii ipocriți, luxiferianiștii secu-lariști, ereticii, comuniștii socialiști, fraierii cosmopoliți, ateii nihiliști și sataniștii vicleni și urâcioși sunt toți plini de o drăcească pismă și nemulțumire neiertătoare, răzbunător criminală bazată pe minciună și de o mulțumire ipocrită bazată pe minciună și pe merite personale închipuite. Se îngreunează și se duc ei sau se lasă luați, duși de păcat și de răutatea ciudoasă până în bezna spirituală din fundul pământului și ca niște încrezuți excentrici prin poftele lor spurcăcios hulpave militează pentru exclusivism, pentru snobism neprimitor de trimiși ortodocși, neurmător de drepți și bineânțeles se umplu de mândria spurcată a luptei pentru ”nediscriminare” și de bucuria de răul altuia, de bârfă, ceartă și denigrare, de tot felul de credințe în minciuni, în vederi de goliciuni, în idoli și în planuri viclene, trufașe, arogante prin care cred ei că o să câștige totul.
Domnule Moroco, nici Diavolul n-ar avea un limbaj mai plin de ură decât dumneavoastră. Și asta în doar două fraze.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mielul măcar are un simbolism din vechiul testament, mai degrabă treaba cu Iepuașu' e deplasată, că iepurele e simbolul fertilității în alte culturi, de acolo și iepurele simbol la o revistă colorată.
Ce mi-e miel, ce mi-e iepure, tot același tip de gândire simbolică denotă ambele reprezentări animaliere. Doar că prima aparține unei culturi ce valorizează sacrificiul, iar a doua ține de un cult al fertilității. Dar pentru că noi trăim într-o cultură în care avem ca valoare, printre altele, sacrificiul ca formă de violență sacră, vom lua în serios simbolul mielului, considerând simbolurile fertilității ca fiind ceva străin de spiritualitatea lumii noastre.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Spunea un soldat american într-un documentar că la debarcarea din Normandia, sub ploaia de gloanțe niciun soldat nu mai era ateu, fiecare se ruga.
Dacă frica ajunge să fie temei al credinței, n-am ce să mai zic! Vorbeam la începutul postării tocmai despre chestiunea aceasta a temeiurilor credințelor noastre.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Rugăciunile sfinților și drepților și înțelepciunea și curajul tânărului rege ortodox Mihai și sfaturile și încurajările regelui ortodox Carol al II-lea pentru armatele aliate au făcut diferența.
Diferența a fost că noi am ajuns sub ruși care ne-au jefuit cum au știut mai bine. Cât despre rugăciunile marelui rege ortodox Carol al II-lea nu știu dacă au avut vreun efect sau dacă au existat măcar, având în vedere viața depravată a acestuia și faptul că a făcut praf un regim cât de cât democratic, înlocuindu-l cu o guvernare a lacheilor săi dornici de jaf și îmbogățire. Ca să nu mai spun că a uitat să se roage ca Germania să nu fure nord-vestul Transilvaniei pentru a-l da lui Horthy cadou. La fel și cu Basarabia și nordul Bucovinei, pentru care de data asta ar fi trebuit să se roage să nu fie luate de ruși. Aceiași ruși care au câștigat războiul zicând mai apoi că noi l-am pierdut și trebuie să le plătim despăgubiri. Nu știu cum s-au rugat cei doi, însă oricum, nu a ieșit deloc bine pentru noi.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Domnule, ce scrii dumneata sunt din dezinformările lansate de propaganda sovietică sau eretică ateistă occidentală. V-au păcălit să credeți că regele Mihai sau Carol al II-lea a avut o contribuție minoră și că n-am contat în al doilea război mondial ca să ne poată scoate de la masa negocierilor pentru pace și a ne putea socoti învinși și răi când defapt armata Română a avot o contribuție majoră și decisivă.
Da, se estimează că prin abandonarea de către români a alianței cu Germania, războiul a fost scurtat cu cel puțin un an. Însă se pare că lucrul n-a contat prea mult. Americanii nu erau interesați de noi, iar rușii erau interesați doar să facă ceea ce au făcut și în timpul războiului, adică să fure.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Doar ortodoxia și popoarele ortodoxe au făcut voia lui Dumnezeu! Ei au oprit războiul spre distrugere și au dus războiul de eliberare.
Ortodoxia fiind Rusia sovietică, România aliată cu Germania până în 1944, Bulgaria fascistă, Iugoslavia a cărei luptă de partizani era condusă de comunistul Tito. Singurii fără asemenea probleme au fost grecii, și ei fiind de fapt eliberați de aliați.

Cât despre noi, voia lui Dumnezeu a fost să îi avem după război pe Ana Pauker, Gheorghiu Dej și Nicolae Ceaușescu. Si să mai spui că Dumnezeu nu avea carnet de partid!

Dar ce mai vorbesc eu aici! Ortodocșii sunt tari și toți ceilalți sunt egali cu zero. Haideți să ne lăudăm! Dar să ne lăudăm în mod pravoslavnic după tradiția noastră de la apostoli încoace... Și să-l lăudăm și pe Domnul, ca să nu se supere că ne lăudăm pe noi mai tare decât pe el.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
La data de 23 august 1944 armata germană nu pierduse nicio bătălie serioasă.
Stalingrad nu se pune la socoteală? Se zice că ar fi cea mai serioasă bătălie a războiului.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Dumnezeu a lasat o ordine foarte exacta, aceasta natura care INCA este superba chiar daca oceanele si marile sunt pline de plastic si unele vietati deja o duc rau.
Ce face Biserica Ortodoxă pentru a preîntâmpina catastrofa ce ne paște prin faptul că ne batem joc de natură? Poate că simplele rugăciuni (dacă există, deși nu prea cred) nu sunt suficiente.
Reply With Quote