View Single Post
  #42  
Vechi 11.05.2012, 16:26:06
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Nestor, Origene si altii sunt niste personalitati ale lumii crestine, eu nu am de unde sa stiu cat de sfinti au fost sau daca altii (Ioan Gura de Aur sau Ioan Damaschin) au fost mai sfinti ca ei, sau altfel. Eu nu obisnuiesc sa numesc pe nimeni "sfant", deoarece nu am habar cum il considera Dumnezeu si atunci de ce sa judec? Doar cei acreditati de Dumnezeu in Biblie sunt sigur sfinti.
Doamna, ce-i cu brambureala asta adventista?! Ati declarat ca va bazati credinta NUMAI pe Sfinta Scriptura; atunci orice discutie cu dumneavoastra trebuie sa aiba NUMAI argumente din Sfinta Scriptura. Nu ce a zis Origene, Nestor, White si nici macar pastorul dumneavoastra de la adunare. Trebuie sa fie NUMAI SI NUMAI interpretarea dumneavoastra, pentru ca pe enormitatea asta se intemeiaza doctrina adventista. Sinteti capabila ca la orice discutie legata de credinta sa raspundeti NUMAI cu argumente din Sfinta Scriptura? Atunci sinteti o adevarata adventista. Nu sinteti capabila? Atunci inseamna ca credinta dumneavoastra e peste nivelul obisnuit de traire/intelegere a Sfintei Scripturi a unei persoane si este cazul sa va cautati alta credinta, pentru ca Domnul nostru nu pune pe umerii nostri sarcini mai grele decit putem duce.
Reply With Quote