View Single Post
  #4  
Vechi 13.07.2012, 16:00:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul

4. Sunt poze cu OZN-uri, sunt fimulețe, dovezi.... chiar FBI a recunoscut existenta extraterestilor.. oameni care au fost rapiti de acestia....
Mă tem că prea le credeți pe toate. "FBI-ul a recunoscut" îmi amintește de "Vaticanul a recunoscut". Diavolul se ascunde în mici detalii. Este vorba de un comunicat oficial al FBI-ului, sau, de fapt, "cineva de la FBI a recunoscut" s-a transformat, prin extrapolare și inducție ilicită, în "FBI a recunoscut" ? Pe urmă: are FBI-ul competență în materie de OZN-uri ? Din câte știu, FBI-ul este Poliția federală din SUA. Să ne închipuim că plutonierul Mitică face o vizită inopinată nevestei lui, în timp ce ea știa că e de rond. Când să intre, din fața casei un Lamborghini Espada demarează în trombă și ceea ce vede plt Mitică de la Judiciar este un obiect metalic gri-metalizat urmat de un nor de praf îndepărtându-se. Nevasta îi explică că a primit vizita unui marțian într-un OZN. Om care ține la onoarea sa de familist, plt Mitică este înclinat să o creadă, declară colegilor că a văzut un OZN, iar Evenimentul Zilei preia declarația, titrând: "Poliția Română recunoaște existența extratereștrilor". Cred că sunteți de acord că asemenea "dovezi" nu țin loc de seriozitate științifică. Nu mai îmi amintesc eu toate câte am învățat în liceu la diverse științe, dar știu că am învățat despre lucruri și fenomene indubitabile la fizică, geografie, etc. Despre morene, despre erupții vulcanice, despre Sistemul Solar. Dar, despre OZN-uri precis nu am învățat. De ce oare ? Pesemne că existența lor este foarte departe de a fi recunoscută de comunitatea specialiștilor.

Citat:
6. Dar de ce acele piramide se gasesc si pe marte ? oare ei nu ne-au vizitat? (ma refer la exstraterestii). Apoi, Atlantida se gasea in Pacific, nu in Egipt.. de ce sa construiasca acolo piramide si nu la ei pe continent?
Mărturisesc că nu sunt la curent cu piramidele făcute de marțieni. În schimb, despre Atlantida, cei care susțin, în baza unor foarte puține indicii, realitatea ei o plasează, unii (precum Platon) în Mediterana, iar alții în Oceanul Atlantic. De aia nu îi spun "Pacifida", ci "Atlantida". Pe urmă, mi se pare fără nicio bază să susții că piramidele din Egipt ar fi opera atlanților, despre care nu știm nici dacă au existat. În schimb, știm că egiptenii au existat. Mai mult, cunoaștem pe nume pe regii în timpul cărora s-au înălțat piramidele: Keops, Kefren, Mikerinos. Ne vine greu să acceptăm ideea că egiptenii au făcut asemenea construcții, din aceleași motive pentru care ne vine greu să acceptăm ideea că mesopotamienii au făcut grădini suspendate, sau grecii au făcut statui cu un picior pe o insulă și celălalt picior pe altă insulă, pe sub care treceau corăbiile. Ne vine greu să acceptăm ideea că romanii au făcut apeducte de sute de kilometri, care alimentează cu apă Roma și în zilele noastre. Ne vine greu, fiindcă suntem robii unor prejudecăți evoluționiste. Noi ne închipuim primii oameni stând în peșteri și regulându-se care cu care între două ieșiri cu praștia după mamuți. Noi ne închipuim că se temeau de trăznete, și așa au apărut primele religii animiste, din care, prin evoluție, s-a ajuns la creștinism. Astea sunt povești pentru copii. Pe această temă, vă recomand o carte. O carte de filosofie, dar o carte foarte plăcută și ușoară: "Domnia cantității și spiritul vremurilor" de Rene Guenon și veți vedea subțirimea teoriei că ar exista evoluție în istorie.

Citat:
7. ma refeream ca oasele ninocerului nu au putrezit.. ok!
asa s-au intamplat si cu oasele sfintilor..
Propriu-zis, nu se poate spune că oasele putrezesc. Aici, chiar mă pricep. Putrefacția este un proces biochimic care afectează moleculele lungi (lanțuri de aminoacizi) din țesuturile moi. Dar materia anorganică din țesuturile dure (oase, dinți) nu are legătură cu putrefacția.

"Moaște" este termenul răsăritean pentru "relicve". Dacă sunt de la sfinți, vorbim de moaște sfinte / relicve sfinte. Uneori, sub această denumire se înțeleg oase sau fragmente de oase din trupurile sfinților. Alteori, avem un fenomen inexplicabil prin cauze naturale: neputrezirea trupurilor sau a unor părți din trupurile sfinților, fenomen cunoscut în lumea apuseană ca "incorupție". Asta, nu s-a întâmplat la rinoceri. Se poate întâmpla ca rinocerii, ca și oamenii, să nu putrezească din cauze naturale, corpul lor fiind conservat printr-unul dintre cele trei mecanisme ale neputrezirii din cauze naturale: mumificarea, înghețarea și degenerarea grasă. Dar, ca un rinocer să nu putrezească în vreme ce vecinii lui din cimitirul rinocerilor o fac, să nu existe pe cadavrul rinoceresc urme de înghețare, mumificare sau degenerare grasă, mai mult, rinocerul să secrete o substanță plăcut mirositoare și inepuizabilă cantitativ, asta zoologii nu ne-au semnalat.

Citat:
PS:
credeti in fantome, strigoi... ?
Desigur, cu un termen generic, noi le numim "spirite".

Citat:
dar in porti catre alte lumi ? centre energetice ale pamantului?
O poartă către alte lumi, prin care fără excepție vom trece, este moartea. "Centru energetic al pământului" vă referiți la centrul gravitațional, la pol(uri) magnetice, sau la diferite superstiții, precum "Loka-Loka" , "Shambala" etc ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote