View Single Post
  #46  
Vechi 14.07.2012, 18:24:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfanta Scriptura afirma ca numarul creaturilor lui Dumnezeu... omul nu le poate numara, asa de multe sunt.
Spiritualitata ortodoxa afirma cu certitudine existenta in cer (univers) a noua cete (fiinte, specii) de ingeri... evident ca numarul lor omul nu il poate numara, asa de multi ingeri sunt in cele 9 cete.
Si omuletii verzi la cer categorie se incadreaza.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Mda... atitudini de acest gen, straine de ortodoxie au mai fost la unii crestini, destul de recent.

Credinta lor in Hristos Iisus se baza si pe faptul ca Pamantul trebuie sa fie centrul universului si tot universul sa se invarta in jurl planetei pamant (de parca in Sfanta Scriptura spune ca Planeta Pamant trebuie sa fie in centrul universului).

Cand un om de stiinta pe nume Galileo Galiei a demonstrat inechivoc (cu ajutorul dovezilor practice oferite de luneta sa) ca exista corpuri ceresti care se rotesc in jurul altor corpuri ceresti... au ales nefast sa "ii sparga luneta" ca sa nu mai "vada" omenirea realitatea... au incercat sa ascunda Adevarul in ingnoranta... (ulterior Galilei a fost reabilitat)

Oricum a fost o decizie mai inteleapta decat a celor care l-au condamnat pe Socrate... pentru ca "cerceta cauza existentei universului si a omului si vroia o relatie mai profunda cu divinitatea". In acel caz ignoranta a biruit cautarea onesta a Adevarului, a Logosului.

In conclusize, teologia ortodoxa marutuirseste: "ceea ce stim vorbim si ceea ce am vazut marturisim" (Ioan 3) caci "noi am crezut si am cunoscut ca TU esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu cel viu" (Ioan 6).

Deci Sfintii Parinti afirma Adevarul: Iisus Hristos este viata adevarata, si EL ne manutieste in Sfanta Sa Biserica, Sfintele Taine.

Lumea acesta trece... fiecare epoca are tehnologia ei insa "Hristos Iisus si ieri si astazi si in veci este acelasi" Evrei 13,8

Tehnologia curenta bazata pe paradigma stiintifica actuala... ne uimeste... dar ce va fi peste 100 de ani? Nanotehnologia, ingineria genetica... va schiba complet societatea noastra si tehnologia.

Insa cu siguranta Sfanta Biserica si Sfintetel Taine sunt aceleasi. Spre exemplu daca se savarseste maine o Sfanta Liturghie intr-o Biserica aflata pe Statia Orbitala pentru oamenii de acolo ar fi vreo problema? Consider ca nu... caci nu locul spatio-temporal conteaza ci Sfanta Liturghie, Sfintele Taine... Hristos Iisus. Din moment ce Sfanta Liturgie se savarseste atat pe pamant cat si in cer (recomand studiul liturgic ortodox corepsunzator).

Daca apare o colonie pe Luna sau pe Marte oare nu putem face Biserica si acolo, Sfanta Liturghie? Evident ca putem face. Omul este cununa creatiei, a universului intreg numai si numai intru Hristos Iisus. Oriunde am fi in univers trebuie sa ne indreptam catre Hristos, adica catre Sfanta Sa Biserica, catre Sfanta Liturghie, Sfanta Euharistie... Sfintele Taine



"Stiu ca nu stiu nimic dar mai stiu ca pot stii mai multe decat stiu"... spunea Socrate.

Ca nu exista dovezi e una... dar de aici si pana la afirmatia ca nu pot exista forme de viata biologica pe alte planete... e o prapastie de netrecut.
Consider ca mult mai intelept este sa afirmam ceea ce stim, ceea ce cunoastem: Hristos Iisus si Sfanta Sa Biserica si Sfintete Taine. Sa traim in Adevar.
Asta e genul de atitudine: cred pentru ca trebuie sa cred in ceva.
Exista lucruri pe care le stim si lucruri ce tin de cunoasterea care nu ne este necesara. Niciodata BO ortodoxa nu a invatat ca Pamantul este centru universului, dar nici nu a invatat ca ar putea exista fiinte pe o alta planeta.
Daca omuletii verzi exista, au suflet, i-a mantuit si pe ei Hristos prin jertfa Sa? Sau poate S-a intrupat pe mai multe planete? Sa lasam speculatiile prostesti (pentru ca asta sunt) si sa ne intoarcem la credinta noastra.

PS: Sunt departe de a fi fanatic sau de a crede tot ce aud. Dar prea multa imaginatie stica. La fel si datul cu parerea de dragul datului cu parerea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote