View Single Post
  #25  
Vechi 02.01.2017, 05:43:47
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, există aceste mentalități, sunt multe - vrute și nevrute.
Dar ce rost are să aducem în discuție mentalități care ar trebui ignorate când noi nu reușim să încorporăm și să practicăm pe cele cu adevărat folositoare?
Iar dacă tot ați adus în discuție ce pot scrie femeile - sunt o mulțime de femei care scriu admirabil! Și ele vorbesc despre viață, despre sacrificii, despre condiția feminină etc. Și ele abordează subiecte foarte delicate - dragostea, jertfa, dreptatea și nedreptatea, libertatea, credința... Dar cât de frumos o fac!
Eu m-aș bucura să aduceți texte scrise de astfel de femei, cu adevărat nobile și darnice, câtă vreme avem, slavă Domnului, o mulțime printre noi.
Sunt femei care au diverse profesii, vârste diferite, condiții sociale dintre cele mai diverse și care ne bucură sufletul, atât nouă bărbaților cât și femeilor, inclusiv copiilor.
Așa bine ar fi să le citim mărturisirile, dilemele, soluțiile!
Asta vroiam să zic...:)
Va spun sincer ca nu prea stiu, si eu as vrea sa le citesc. Ma bucur pentru ce a postat simpllu, am aflat si eu un titlu de carte.

In privinta articolelor pe care le-am postat, primul l fi avand tot felul de pacate, si in nici un caz nu l-am pus pentru valoarea literara sau cine stie ce valoare morala, eu l-am postat pentru ce am vazut bun, adica ce a insemnat grija mamei in viata cuiva. In sensul ca stiu si eu din experienta cat de mult inseamna o mama dedicata familiei, care face cu dragoste tot ceea ce inseamna a fi "gospodina", cat de mult inseamna atmosfera creata in casa prin grijile astea lumesti. Stiu si ce inseamna sa-ti fie dor cateodata de asta, desi doar temporar. O fi partea noastra sentimentalismele, platitudinile de tot felul, dar totusi cand grijile astea lipsesc, se simte.

Iar al doilea articol era mai mult pentru mila.

Dar fiecare cu perceptiile sale.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote