View Single Post
  #15  
Vechi 15.04.2013, 19:55:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ekaterina, daca e sa o luam asa, crestineste este sa primesti (pe gratis) oamenii saraci si sarmani, pe principiul Strain am fost si m-ati primit. Insa nu orice crestin isi permite sa faca asta. Tot asa cum o persoana care castiga un salariu mediu pe economie nu poate fi considerata o persoana saraca si straina.

Viata e grea si Bucurestiul e o adevarata jungla. Am si eu colege care sunt profesoare, au mai putin de 1000 lei in mana si sunt nevoite sa faca naveta zilnic unde locuiesc, pentru ca nu isi permit o chirie in capitala, deci se poate si mai rau.

Si bunicii mei au platit vreo 20-30 ani rate la apartament, pe vremea comunismului, si imi povesteau ca erau dati cand cu suma ramasa nu isi puteau cumpara mai mult decat cele necesare subzistentei, in conditiile in care nu se temeau ca aveau sa fie dati candva afara de la serviciu si in conditiile in care nu prea aveai pe ce cheltui banii. Pana la urma, e si asta o parte din crucea de crestin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote