View Single Post
  #61  
Vechi 22.02.2017, 15:46:29
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit Parerea mea

Acesta fiind un topic public consider că pot să-mi exprim parerea despre Republica Moldova ,relația cu România și perspectiva unirii.În primul rând trebuie să înțelegem ce înseamnă român.Român inseamnă cum ne referim noi la noi înșine .Noi suntem români la general pentru că vorbim aceiași limbă și sutem covinși că"de la Râm ne tragem" cum spune cronicarul.Dar mai departe...."România" este un cuvânt care nu exista acum 200 de ani.La fel cum nu exista nici "Țara Românească".Despre Dobrogea..Nu cred că era percepută ca o entitate în totalitate de origine română.Iar acele țări nu erau locuite de români iar ei nu vorbeau limba română.Ei erau valahi sau munteni,moldoveni și ardeleni,bănățeni..etc.Și "grăiau" moldovenește,muntenește și cred că în spațiul Transilvănean se refereau la ei inșiși ca vorbind "rominești".Despre alfabetul latin nici nu mai vorbim a apărut in principate pe la 1800 si ceva din câte știu.Astfel,poporul moldovenesc există sau a existat la fel și "graiul" (dialectul) moldovenesc.Alături de cel muntenesc.In 1812 o parte din principatul Moldovei a fost ocupat de către imperiul tarist total ilegal.Au impus administratia proprie si s-a incercat o rusificare intensă.Dar baza și marea parte a primcipatului Moldovei a rămas iar la 24 ianuarie 1859 au votat unirea cu Muntenia formând inceputul a ceea ce noi astăzi numim România.Era și este decizia firească a unor oameni de aceiași natie care au ales ca impreună să fie mai puternici și uniți asa cum sperau de multă vreme.Mai târziu Transilvania ,alt teritoriu cu o majoritate română s-a unit cu țara.Asta este istoria.Ce trebuie să intelegem este că toți su tem romăni și nu unii mai români decât alții.Moldovenii există ca nație si sunt cei mai mulți români.Ei au un dialect "grai" al limbii române care nu este cu nimic mai prejos decât dialectul muntenesc care este considerat limba academică.La fel si dialectul din Transilvania.Și ardelenii sunt la fel de români deși au obiceiurile lor și "graiul" lor.Se incearcă o "românizare" in direcția Bucureștiului.Eu cred că acesta este cel mai mare pericol pentru români.Nu stiu dacă ați observat dar de ceva vreme toți arată spre capitală din prisma relelor care se intâmplă(proasta guvernare) și se dezic de cauza românească.A devenit un obicei să spuna că ei sunt Bucovineni,Ardeleni,Bănăteni..dar mai puțin asociați românismului oficial.Asta și datorită faptului că oficialii promovează doar "românismul" Muntenesc și chiar in timp au și redenumit principatul "Țara Românească" deși termenul era folosit pentru toate cele 3 principate in.trecut.Așadar.Deși suntem toți români pentru că vorbim aceiași limbă suntem și Moldoveni,Ardeleni,Munteni.Când vorbim despre republica Moldova nu putem spune decât că rusificarea continuă.Moscova insistă printr-o jonglerie luată de mulți drept bună că moldovenii sunt altceva și România a ocupat și cucerit Moldova ,când e fapt este total invers.Trist este că din nou generație puțini ințeleg ce inseamnă român ,se cred "moldovani" și cu mult superiori nouă.Profită de ajutorul pentru studii din România doar ca rampă de lansare pentru vestul Europei și cam atât.In plus ne consideră și avizi referitor la pământul lor și agresivi în urma propagandei sovietice despre atrocitățile comise de soldații români în timpul retragerii efectuate după pierderea Basarabiei.În altă ordine de idei limba română pierde rapid in fața rusei pe toate planurile și pe tot cuprinsul republicii.În același timp oficialii noștti dar și organizațiile care militează pentru unire bat câmpii și folosesc același limbaj de lemn neadaptat din filmele lui Sergiu Nicolaescu.Eu cred că perspectiva unirii este din ce.in ce mai îndepărtată.Ba mai mult din cauza indeciziei noastre vom pierde caracterul unitat al teritoriului nostru(federalizare) cât de curând.Deja circulă idei de autonomie în multe cercuri aparținând sau nu minorităților naționale iar oamenii aderă fără a gândi ce înseamnă de fapt dezbinarea noastră..a românilor.Dezbinarea noastră reprezintă moartea in van a.eroilor din primul război mondial și reintoarcerea la putere a celora care ne-au asuprit multe veacuri.Nu înțeleg cum un partid ca cel a maghiarilor a putut să se reorienteze spre o politică de genul"vă scăpăm noi de nepricepuții de la București" iar ai noștri intelectuali nu au reușit să depășească stadiul de "aici este pământul nostru și dacă nu vă inþelegeți plecați".
Cu mult respect și Doamne Ajută!
Reply With Quote