View Single Post
  #70  
Vechi 07.04.2017, 09:15:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Mihail Gleanț, evreu, 58 de ani, comunist, funcționar al agenției de reclamă (nu posedă limba de stat), internat în spitalul urgenței: „Mă duceam spre casă, pe la ora 18. În preajma comitetului executiv orășenesc am coborît din troleibuzul care se oprise și am luat-o pe jos cu gînd să cotesc pe strada Comsomolului spre Iscra și să-mi continui drumul. La colț am fost lovit din spate. Lovitura a căzut pe ochiul stîng. Vedeți în ce stare e, nu știu dacă am să mai pot vedea cu el”.


Ion Zamfir, moldovean, 58 de ani, lucrător al spiutalului clinic orășenesc nr. 2 pentru copii, internat în spitalul urgenței: „(…) Am observat în preajma ministerului de interne rînduri de milițieni echipați special și aliniați în formație de luptă, cu căști, scuturi, bastoane. Mi-am dat seama că se întîmplă ceva neobișnuit și nedorind să am neplăceri mi-am continuat drumul pe str. Armenească în sus. La un moment dat am auzit și observat cu groază că lumea de alături începe să țipe și să fugă îngrozită. N-am reușit să întorc capul să văd ce se întîmplă cînd am simțit o lovitură năpraznică dată cu bastonul în cap. Loviturile au continuat cu nemiluita și atunci cînd am căzut la pămînt, vreo trei-patru vlăjgani în uniformă specială și cu bastoane au început să mă lovească cumplit cu picioarele. M-au lăsat lat și s-au retras împreună cu ceilalți milițieni”.


Natalia Ghidirim: „Am fost martor ocular al măcelului din data de 10 noiembrie și m-am aflat la fața locului de la 17 și 40 pînă după orele 19. Mă întorceam de la Magazinul universal și, trecînd pe lîngă M.A.I., am văzut un grup de aproape 100 de oameni care stăteau în fața clădirii și scandau: „Jos mafia!”, „Jos corupția!”. Cereau, de asemenea, eliberarea arestaților [din ziua de 7 noiembrie].


În timpul acesta mă întîlnesc cu o colegă de institut (cîndva am învățat împreună), care îmi venea în întîmpinare. N-am izbutit să ne apropiem și să ne întrebăm una de alta ce are loc aici, cînd în momentul acesta drept pe lîngă noi au trecut în goană cîteva grupuri de milițieni înarmați cu bastoane de cauciuc, echipați cu veste antiglonț și coifuri albe, care ieșeau din clădirea ministerului unul după altul. (…) S-au năpustit asupra oamenilor așa, peste stradă, peste mașinile ce mergeau. Noi am rămas lipite de un copac, pe trotuar, de partea ministerului, și tremuram de frică, căci nu văzusem pînă atunci ceva asemănător. Pînă ne-am dezmeticit, milițienii se întorceau de acum cu prada, ducînd niște tinere de păr și de brațe, mai mult moarte decît vii, căci nu se puteau ține pe picioare. Trecătorii care vedeau toate acestea erau indignați și uluiți. Se auzerau replici: „Ce mamă v-a făcut!”, „Ce mîrșăvenie!”, „Șto vî delaete?!”, „Huje cem v Cili”, „Kakoe zverstvo!”, și ironic: „S prazdnicom vas, tovarișci!”. „Șto v delaete v vaș prazdnic?” ș.a. Se indignaui trecători de orice naționalitate: și ruși, și moldoveni.



Acesta a fost primul atac din partea milițienilor, la care am fost martoră în jurul orei 18,00. După ce s-au retras iar în clădirea ministerului, oamenii au trecut din nou strada și s-au grămădit în față. Erau deja mai mulți, pentru că li s-au alăturat trecători ce se întorceau, probabil, de la serviciu. După cele întîmplate și văzute cu proprii ochi, după acest nemaipomenit act de violență din partea miliției, dispoziția oamenilor se schimba văzînd cu ochii. Ei scandau cu indignare: „Fascistî!”, „Hunta!”.

În jur se aduna tot mai multă și mai multă lume. Foarte mulți se aflau adunați la stația de troleibuz de vis-a-vis, cu copii. Transportul circula, deocamdată, normal. Eu stăteam la stație, așteptam troleibuzul.



În acest moment pe scările ministerului au apărut niște conducători, care se adresau prin porta-voce oamenilor adunați, dar nu puteam desluși nimic. Și iarăși au început să izvorască – de data aceasta și mai mulți, și mai bine înarmați – soldații din clădirea ministerului. S-au năpustit din nou în goană asupra oamenilor și au dat busna peste drum, peste mașini, peste trecătorii ce stăteau la stație și erau speriați și nu știau ce să facă. Și eu, de asemenea. M-am lipit de vitrina magazinului și tremuram, și plîngeam căci puteam să nimeresc și eu sub bastonul de cauciuc, iar eu am doi copii mici acasă. Soldații alergau printre trecători și-i loveau cu bastoanele din fugă. Și nu înțelegeam după cine aleargă ei, pe cine caută… Prima vitrină care a fost spartă era la vreo trei metri de mine și a fost făcută țîndări de bastoanele milițienilor, care au înghesuit acolo un tînăr și îl ucideau fără milă. Doi îl țineau și-l băteau în burtă, căci el era lat jos, aproape fără cunoștiință; și încă doi cu bîtcile: patru bîtce odată peste pieptul și burta tînărului, care era deja întins jos, leșinat, și în care continuau să cadă cîte patru lovituri odată. Asemenea urgie n-am mai văzut nicăieri, ca patru oameni înarmați să bată un tînăr slăbuț, care era de acum fără cunoștiință.



Așa au urmat cîteva atacuri din partea milițienilor, care se năpusteau ca niște fiare asupra oamenilor ce se adunau tot mai mult și mai mult. Toți trecătorii se adunau, erau oameni de diferite naționalități ce ieșeau de acum în stradă, căci nu mai încăpau pe trotuare. Eu eram deja în troleibuz și de acolo continuam să privesc urgiile ce se petreceau numai și numai din partea miliției. Cîte trei-patru milițieni duceau un om aproape fără cunoștiință și în care continuau să bată ca în hoții de cai. Oamenii se schimbau la față văzînd cu ochii, fiind martori la fărădelegile și mișelia soldaților. Eu, de exemplu, asemenea urgie am văzut pentru prima dată.


După vreo cîteva atacuri de felul acesta asupra mulțimii, s-au retras în fața ministerului și au format un perete de scuturi de metal, de după care li se vedeau numai picioarele. Și abia acum au început să zboare în ei pietre, ce zîngăneau scuturile celea. Aruncau niște tineri, mai degrabă niște adolescenți, elevi, așa îi vedeam eu din troleibuz, care ieșeau din mulțime în față și aruncau cu pietre pe care le scoteau de pe marginea trotuarului. Iar pînă la atacurile miliției și soldaților n-am văzut la nimeni în mîini pietre, ciomege, vergi de metal, după cum afirmă ministrul afacerilor interne Voronin”.


Dupa aceste cumplite actiuni de represiune din partea militiei sovietice, actiunile demonstratilor se radicalizeaza, in cladirea ministerului de interne al RSSM fiind aruncate pietre si sticle incendiare.


Bilanțul intervenției miliției, pomenit de „Literatura și Arta” este de 76 de cetățeni avînd nevoie de îngrijiri medicale, dintre care 14 internați în spital, 8 cazuri înregistrate de otrăvire cu gaze toxice. „Foarte multă lume se teme să apeleze oficial la serviciile publice”, scrie ziarul.




Surse: Presa din RSSM de atunci (ziarele si revistele Literatura si arta, Tinerimea Moldovei), si informatiile publicate pe blog Mariusmioc.
Reply With Quote