Subiect: icoane ortodoxe!
View Single Post
  #13  
Vechi 21.03.2012, 10:11:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Grație ajutorului decisiv primit de la cineva care se pricepe la limba greacă, am reușit să identific tema icoanei postate de Annyta.

Este vorba de o versiune iconică rară și atipică a Duminicii dinaintea Nașterii Domnului, în care vedem înfățișate cele trei slujiri/demnități de căpătâi ale lui Hristos: profet, rege, arhiereu ipostaziate în icoană prin Melchisedec, episcopul din dreapta privirii, regele David și profetul Samuel (???). În icoană vedem o ”mișcare” a regelui și profetului spre arhiereu, dublat de Theotokos în care se împlinește unificarea și de la care primește Domnul firea omenească.
Nici eu nu am mai intalnit pana acum aceasta icoana. Se pare totusi ca este o icoana a Duminicii de dupa Nasterea Domnului, cand sunt pomeniti Dreptul Iosif, Imparatul David si Sfantul Apostol Iacob, ruda Domnului (in ordinea reprezentarii in icoana). Reprezentarea Maicii Domnului cu Pruncul in aceasta icoana poate fi inteleasa in contextul liturgic al dupa-serbarii Praznicului Nasterii Domnului (odovania praznicului cazand intotdeauna pe 31 decembrie).

Daca Duminica dinaintea Nasterii Domnului ne prezinta intr-un mod "desfasurat", am putea spune, genealogia Mantuitorului, aceasta icoana a Duminicii de dupa Craciun, trimite si ea la aceeasi genealogie dar intr-o maniera succinta (pana la Imparatul David).
Reply With Quote