View Single Post
  #14  
Vechi 18.12.2014, 19:32:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Problema aceasta m-a framantat si pe mine,in sensul ca mi-am dorit sa inteleg de unde a plecat opozitia lor.Tragand linie si simplificand,in raport de ce am studiat eu,cred ca ar fi doua raspunsuri:nu au putut accepta modul cum Iisus se raporta fata de Tatal si nu au considerat ca Scripturile (aici cu sensul de Vechiul Testament) justificau afirmatiile Sale,pe care ei le-au considerat neintemeiate.Ar mai fi si alte numeroase probleme dar le-am ales pe cele care mi s-au parut principale.In ultimii ani,mai multi cercetatori evrei(precum Jacob Neusner, Geza Vermes sau Daniel Boyarin) au dorit sa inteleaga exact acest aspect si unii dintre ei au ajuns la concluzii foarte interesante.
Singura problema (principala, de fapt) o reprezinta banii.
Iisus a propovaduit iubirea si smerenia, iar invatatura Lui desfiinta "cultura" poporului pastorit de ierarhi in scop de ze-ciu-ia-la; de aceea a fost rastignit.

Niciun cercetator nu va ajunge la concluzia asta decat prin credinta, adica daca se smereste (converteste), ceea ce nu-i convenabil(profitabil) fiindca s-ar nega pe "sine".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote