View Single Post
  #53  
Vechi 09.04.2022, 21:38:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu cred că Înaltpreasfințitul Andreicuț are inimă de tată și te-ar lua în brațele părintești dacă te-ai pocăi, nu cred că ai avut neplăceri pe acolo dacă ai venit cu inima deschisă, dacă ai făcut doar un an sau doi din 4 nu înseamnă că ai și absolvit-o.

Eu eram nimeni și am sunat la Mitropolie la Cluj să mă interesez de ITO Cluj și oamenii de acolo au încercat măcar, s-au interesat, au dat niște telefoane, chiar dacă nu mai erau locuri, nu mi-au trântit telefonul în nas și nu mi-au vorbit în doi peri ca funcționarii publici, eu nu cred că sunt ursuzi preoții de acolo.

Sunt mulți vreo 30-40% care abandonează prima facultate, eu am adus-o în treacăt aminte că și părintele Dumitru Stăniloae spunea ceva despre Platon și Aristotel dar nu abordările despre metempsihoză au fost considerate de la ei ca fiind intuiții ale Dumnezeului necunoscut din Areopag.
A,dar nici nu mi-aș permite sa spun ceva negativ la adresa Facultății,sau a Mitropoliei.Nu am întâmpinat nicio problema acolo, singura problema a fost la mine atât.Este un conflict interior,sau mai degrabă a fost atunci,acea rebeliune, revoltă etc .Eu lovesc doar așa la nivel de idei,in idei...

Nu este vorba că nu m-ar primi...Plus că nu am de ce sa mă "pocăiesc" într-un mod formal,doar pentru a intra în grațiile cuiva.Puteam foarte bine sa joc acest rol și atunci,dar am fost sincer și deschis în legătură cu ce cred și simt,și voi fi în continuare.

Eu caut o comunitate unde sa fiu înțeles,acceptat așa cum sunt.

Logic as putea face compromisuri,și să-mi țin gura și să joc după cum cântă doctrina și biserica,in cadrul acesteia.

M-am gândit mult la asta, fiindcă as avea în cadru unde sa pot fi productiv și să fiu implicat în mod direct.

Însă duc acest război deja de vreo 10 ani...Așa cum am mai spus este un fel de bipolarism spiritual și o căutare a identității și găsiri unei căi atât personale cat și colective.

Pur și simplu cu cât întru mai adânc în cunoașterea de sine și cercetarea zonelor de spiritual,cu atât îmi este mai grea asocierea cu altceva sau altcineva mă refer din zona clasică, tradițională.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote