View Single Post
  #194  
Vechi 02.01.2014, 00:00:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Alin, scuza-ma, dar esti putin ipocrit.
Corina, scuza-ma dar esti putin cam prostuta.
Ca sa-ti raspund in acelasi ton.

Citat:
Mai citeste ce am scris. Biserica, ca institutie condusa de OAMENI nu este infailibila.
Biserica, daca te oboseai sa te informezi, este o instutiei, divino-umana.
Adica, chiar daca partea umana mai lasa de dorit pe alocuri, partea divina fii sigura ca isi face datoria, chiar prin oamenii astia failibili.

Citat:
Si nu cred ca sti tu ce cultura duhovniceasca am eu.
Ei nu. Ti-ai expus-o aici pe forum, cu varf si indesat.

Citat:
Prin faptul ca nu cred in ceva nu inseamna cu nu am cultura duhovnicerasca,
Prin faptul ca majoritatea ideilor tale "duhovnicesti" sunt picatura rupta din ProsTv, nu cred ca e nevoie de spus mai mult.

Citat:
inseamna pur si simplu ca datorita faptelor din isoria ortodoxiei si a altor religii/comnfesiuni am ajuns sa nu cred in respectivele lucruri.
Istorie care sunt sigur ca o cunosti tot din surse de genul celor sus amintite.

Citat:
Dar daca tu nu pui cap la cap ceea ce citesti/te documentezi, asta deja nu e problema mea.
Da, scuza-ma, nu am televizor si nu citesc presa tiparita si cea digitala foarte rar si cu simt critic, spre deosebire de tine.

Citat:
Una e Dumnezeu, oricare ar fi acela, alta e institutia bisericii si religiile, care au aparut si s-au divizat din cauza ca unii, precum si altii vor sa detina puterea. Si moralitatea nu are nici o legatua cu Biserica.
Ma, una e Biserica si alta "biserica" din sursele tale, mentionate mai sus.

Citat:
Faptul ca sunt impotriva minciunilor, inselaciunilor si crimelor, de exemplu, nu are nici o legatura cu Biserica. Tine de bunul simt.
Aiurea, asa iti spui tu ca sa-ti dai o spoiala de moralitate.
Adevarul este ca n-ai fost niciodata in situatia sa omori pe cineva.
De mintit sunt sigura ca ai mintit si tu.
Iar cu inselatoria, asta ramane sa stabilesti tu cu constiinta ta.

In rest, unde a mai fost cazul sa pacatuiesti, ai pacatuit (ex. curvie) doar ca ti-ai spus ca curvia nu e curvie, e doar sex legitim inainte de casatorie si atat.

Citat:
Si crimele, si oamenii care au fost arsi pe rug din cauza credintei sau a lipsei acesteia e o treaba ce tine de idiotenia oamenilor, fie oameni simpli, fie oameni care conduceau o biserica.
Tipicele aberatii ale ateului incult religios care confunda Biserica cu romano-catolicismul.

Citat:
Eu prin faptul ca as asculta orbeste de niste oameni care cred ca ei detin adevarul absolut, care nu exista in practica,
Hristos este Adevarul, cel putina sa a zis el, ca tu nu crezi in Hristos, e problema ta.

Citat:
faptul de a asculta orbeste si a crede scriserile unor oameni sanctrificati intre timp, oameni a caror scrieri se bat cap in cap,
Serios? Ia da-ne niste exemple din "vasta" ta cultura religioasa de scrieri care se bat cap in cap.
Doar 3 exemple.

Citat:
inseamna ca imi neg cu totul ratiunera, cxare mi-a fost data tot de Dumnezeu ca s-o folosesc, nu ca s-o reprim si sa ascult de oricare OM pe care cineva de la conducerea unei confesiuni il face sfant.
Ma, Dumnzeu ti-o fi dat o farama de ratiune, dar din pacate cred ca n-ai gasit inca manualul de utilizare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote