View Single Post
  #114  
Vechi 27.08.2013, 11:00:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-da cred ca am gresit eu,deci e vorba de antipsihotice,oricum e aberant sa iei un medicament care sa te ajute la probleme psihice si el sa aiba efecte secundare care sa te duca lpoate la sinucidere,
Ti-am explicat si ce e cu psihoza, nu se vindeca cu foi de ceapa si ceai de musetel si crede-ma, n-ai vrea sa stai in casa cu un psihotic mai ales in varfurile de criza si nici nu poti sa-l incui intr-o camera pana "trece de la sine" desi probabil intr-o perioada se practica si asta.

Citat:
nu se pot crea oare medicamente care sa nu aiba efectele astea negative
Ba tocmai de asta se si administreaza in combinatii.
Unii o duc asa de zeci de ani si cred ca majoritatea au sanse sa moara mai de graba de o boala naturala decat sa se sinucida.

Daca ar urma si psihoterapie care sa-i ajute sa evite starile psihice care duc acolo, ar apela si mai rar sau poate deloc la medicamentatie.

Stari psihice care pana la urma sunt boli spirituale: ura, invidia, tinerea de minte a raului, mandria, rautatea, ne-milostivirea, judecarea aproapelui, etc. toate acestea lovesc intr-o minte slabita pana o arunca in extrema opusa normalitatii.


Orice substanta de uz medical care intr-adevar are efect, indiferent de origine (sinteza, plante), chiar si aspirina, au intr-un fel sau altul, in special in anumit circumstante, efecte negative, poate chiar fatale.
Insa administrate corect (cat e omeneste posibil), avantajele depasesc riscurile, altfel nu e medicament, e otrava.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.08.2013 at 11:05:19.
Reply With Quote