View Single Post
  #16  
Vechi 04.06.2018, 06:52:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Apreciez mesajul tau ca fiind foarte frumos, iar eu doresc sa fac o clarificare referitoare la "intrarea in sine" pe care o propui ca solutie la iesirea din "hipnoza", oarecum in contradictie cu sfatul lui Iisus care spune sa ne lepadam de sine daca vrem sa-L urmam pe El.
Din moment ce ambele ar vrea sa insemne acelasi lucru, cred o ca mai fericita exprimare ar fi fost cautarea in sine, nu-i asa?
Da,uite ca m-a facut sa zâmbesc această subtilă observație,întrucât eu trec asa ușurel de la ocultul meu ateism,ca sa zic asa,la un teism sceptic.Iar tu ai exprimat o esență ,care mie imi crea disconfort chiar si atunci cand,descopeream creștinismul,si anume această lepadare de sine,sau mai degrabă ideea potrivit căreia sinele nostru ar fi ceva care trebuie aruncat sau inlocuit cu altceva.Tocmai de aceea agreez mai degrabă religiile orientale care sugerează cunoasterea sinelui ,la fel ca si filosofia teista.Adica se poate interpreta in multe moduri această lepadare de sine,însă mi se pare impropriu,dar si foarte mistic sau tainic modul de abordare...Totuși rămân la părerea ca sinele reprezintă însăși esenta noastră,identitatea spirituală in primul rând,iar pentru orice acțiune cu caracter mistic si religios trebuie avut in vedere cu ce identitate operăm iar pentru asta este nevoie de cunoaștere,sau niste epifanii:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 04.06.2018 at 06:58:18.
Reply With Quote