View Single Post
  #10  
Vechi 26.01.2014, 00:21:35
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Acest "inceput al sfarsitului" nu a aparut in 2010 sau atunci cand semnatarul topicului a aflat despre ce se intampla la Timisoara cu aceste secte .Da pentru dreptmaritorii crestini ortodocsi sunt secte ,binenteles ca sunt si ortodocsi cu "vederi mai largi" despre aceste confesiuni crestine numindu-i frati de credinta. Dar asta e o alta poveste .Ceea ce s-a povestit aici e adevarat ,eu cunosc un caz din 1998 ,cand un amic penticostal s-a dus la un interviu si nu a reusit pe cale normala sa obtina postul ,in schimb a intrat in biroul directorului si i-a spus: " Credeam ca noi fratii intre noi trebuie sa ne ajutam" . Directorul tot penticostal ,imediat amicul a fost angajat pe o functie superioara pregatirii lui . Deci chestiile astea se intampla de mult .
Problema principala ar fi ca noi ortodocsii nu facem nimic ! De mult inainte de anul 2000 am vazut pe TVR 1 la emisiunea Universul Credintei un interviu cu Pr. Galeriu ,si daca nu ma insel a spus ceva de genul ,ca unde ve-ti vedea in sate sau orase biserici sectare sa stiti ca acolo preotul/preotii sunt slabi duhovniceste si fricosi ,de aia se inmultesc sectele .
Ce misiune face BOR in occident ,aproape de loc .Aici ma refer la adevarata misiune ortodoxa nu la intalniri inter religioase in care sa vedem ce si cum sa ne unim sa fim ca fratii. In Franta, Islamul a pus stapanire pe sudul tarii ,Biserica Catolica are mari probleme acolo ! Daca BOR ar fi facut misiune in acea tara azi acolo poate ar fi ortodoxie .Germani o tara declarata atee,cu mai bine de un secol in urma ,e divizata intre Biserica Catolica si Biserica Adventista de ziua a saptea (in Nord Hamburg) daca acolo Biserica Ortodoxa Romana ar fi facut misiune azi Germania era poate 50% ortodoxa.
In concluzie ceea ce s-a prezentat in acest topic e adevarat ,suntem amenintati ,ametiti ,ca sa ne lepadam de credinta noastra stramoseasca !
Imi aduc aminte de cuvintele Parintelui Arsenie Boca care spunea ca vor veni vremuri grele ca "va vor cerne" ! Eu zic ,si nu numai eu ,sa nu dezertam ,sa nu ne fie frica .Lumea noastra nu e aici pe acest pamant .Lumea asta apostata nu tine o vesnicie ! Si mai e ceva ,de-o fi nu ne poate omora de doua ori ! Sa ne fie frica de cel ce poate ucide sufletul ,nu trupul ! Am zis .
Reply With Quote