View Single Post
  #24  
Vechi 09.11.2009, 22:07:09
Razvan_Mihai Razvan_Mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Razvan trecand prin atatea experiente vrajmasul ia incalcit atat de mult mintea ca numai duhovnicul il poate scapa,pe urma sa se apuce de citit.Chiar de citesti o carte ortodoxa,vrajmasul i-ti poate suci mintea si sa interpretezi eronat ceea ce scrie,Deci trebuie sa primeasca un ajutor de sus si asta se primeste dupa spovedanie,mintea se limpezeste,vrajmasul nu te mai tulbura,iar harul Duhului Sfant isi face lucrarea.


Da. Ai inteles. Vreau sa cred ceva(vreau sa fiu crestin)...o "simt", are ratiune, logica.ma regasesc. sunt "acasa" .. insa o gandesc si din alte puncte de vedere(alte religii,filozofi,iluminatzi etc) care la fel ..toate astea au un sens pt mn.. desi eu incerc sa le resping si sa simplific totul.. dar nu e usor. Nu e ceva ce pot controla. Sunt chestii care iti vin pur si simplu in minte.Iti dau o stare de neliniste. Iti pierzi increderea de sine. Uneori crezi ca innebunesti la propriu.Imi pierd echlibrul si contactul cu realitatea. Si asta se intampla in general cu viata mea.In tot ceea ce fac. Si nu am incredere in oameni. Mi-e frica sa cer ajutor. Mi-e frica pentru ca m-am rugat. Mi-e frica pentru ca am credinta. Si in mintea mea e ca si cum nu as avea incredere in Dumnezeu. ...
Reply With Quote