View Single Post
  #14  
Vechi 23.01.2021, 16:18:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu ai adus nici macar un singur citat dintr-un teolog.
Moise si Aaron nu sunt si ei preoti si TEOlogi? Gasesti acolo la Facerea nu numai un citat ci o carte intreaga plina de citate.
Citat:
Nu ai adus nici o scriere a Bisericii.
Cum adica nu am adus nicio scriere a bisericii? Pentru ce si pentru cine ar trebui sa aduc scrieri? Ai vrea sa dau de citit celor ce intra pe forum? Ai vrea sa dau linkuri? De ce ar trebui sa fac asta? Mai mult, ce intelgi dumneata printro scriere a bisericii? Ce ar trebui sa scrie in ea referitor la teoria Pacman3D-nD? Cum crezi ca ar putea scrie cineva din BOR ceva despre o lucrare, despre o Teorie pe care nu demult am scris-o doar aici pe forum? Nu am publicat teoria nicaieri altundeva, nu exista o carte, un text tiparit la care sa te raportezi, pe care sa-l critici sau sa-l contesti.

Citat:
Esti zero pe dovezi, si esti inafara Bisericii.
Spune-mi ce ai vrea sa-ti dovedesc? Poate reusesc. Dar doar asa sa faci afirmatii stupefiante in care crezi doar tu din motivele tale si sa-mi contesti la nesfarsit apartenenta la ortodoxie sustinand tot felul de inchipuiri de parca ai ghici viitorul ca baba omida e o mare lasitate. Minti si e penibil sa tot repeti minciuni despre mine de parca ai stii tu lucruri necurate si esti obligat sa faci dezvaluiri. Nu vreau sa te conving ca sunt ortodox practicant daca nu poti accepta. Ia-ma de ce vrei dumneata, si daca vrei putem discuta mai departe, dar nu crezi ca ar trebui sa incetezi sa ma caracterizezi mereu? Oricum cat de ortodox e fiecare rezulta din comportament, din viata pe care o duce, din marturisirile pe care le face, din Adevarul pe care il sustine si din poruncile Domnului pe care le implineste. Nu asa vrea sa fiu luat de mare ortodox sau de ortodox daca iubirea de Hristos si de frati si de aproape nu au corespondent in realitate. Daca tu asa ma vezi ca fiind rupt de biserica nu te condamn.

Citat:
Pentru ca deviatia asta a ta si deviatii din astea costa foaret mult Biserica.
E foarte bine sa fii un aparator al patrimoniului bisericii aparand pe toate cele afierosite Domnului de risipire, de fiii risipitori. La ce te referi cand spui deviatia asta a mea, la teoria PacMan3D-nD? Pai cine poate impune Bisericii sa marturiseasca teoria mea scrisa doar pe forum? Crezi ca ar putea-o candva adopta Sfantul Sinod? Te sperie o furtuna intrun pahar cu apa. Nu-si asuma BOR teoria aceasta ci doar eu cu Dumnezeu, adica un simplu ortodox anonim de pe un forum ortodox. Te sperii degeaba iar gura lumii care scoate barfe asa ca tine cine o poate oprii? Inteleg de ce ma tot faci sectant si eretic si diavol si nebun si prost, ca sa vada lumea ca BOR nu-si asuma teoria asta. Inseamna ca ai misiune sau t-ai luat singur misiunea de a apara "ortodoxia" de costurile marturisirii Adevarului caci eu marturisesc prin teoria mea adevarul. Sigur ca orice marturisire costa, sunt destui ca tine care sar s-ti dea in cap ca sa apere biserica de costurile de imagine. Mai bine il scoti nebun pe vreun incomod care supara teoriile false ale celor puternici de la masa lumii. Nu trebuie sa ne temem de costuri. Marturisim Adevarul si ne asteptam sa patim ce a patit Domnul Hristos si toti martirii, fie de la lume fie de la fratii foarte "ortodocsi".
Citat:
Pentru ca multi se iau dupa nebunii din astea care aduc indoiala si scad credinta oamenilor.
Pentru unii marturisirea Adevarului si Crucea Domnului e nebunie insa e normal ca rezultatul Credintei si a luptei pentru Adevar sa fie indoiala si scaderea credintei oamenilor in toate minciunile si teoriile false ale lumii chiar daca ele au patruns in sanul unor biserici-comunitati incat au fost adoptate ca adevaruri stiintifice incontestabile.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.01.2021 at 17:01:46.
Reply With Quote