View Single Post
  #200  
Vechi 29.01.2015, 13:55:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
De ce sa judecam preotii eretici Partea 1

https://www.youtube.com/watch?v=u6pAvGHIN-0
Cred ca am mai ascultat predicile acestui asa-zis pastor. Dintre toti pe care-i stiu ca mai sustin predici si conferinte, pe acesta il gasesc cel mai lipsit de harul ortodoxiei, cel mai plin de ura si invrajbire, cel mai superficial in credinta, cel mai periculos in a influenta oameni nevinovati astfel incat sa doreasca chiar sa se omoare intre ei. Cu niste ani in urma eram atat de indignat de invrajbirea de care dadea dovada incat ma inspaimanta influenta sa asupra fratilor crestini. Dar nu mult dupa aceea a ingaduit Dumnezeu sa-si dea singur foc la valiza, pentru ca diavolul isi face treaba lui cu cei mandri peste masura.
Da, el poate sa-l ia drept "pavaza in credinta" pe Parintele Iustin Parvu, dar Parintele Iustin era exact la polul opus in gandurile sale. Toti gresim, mai mult sau mai putin, dar unele lucruri trebuiesc bine intelese pentru a avea o vorba de duh. Femeia care-si huleste barbatul, nu-l cunoaste pe Dumnezeu. Preotul care-si denigreaza sub aceasta forma Patriarhul, e stapanit pana-n maduva oaselor de inselare si erezie. Oricum, eu propun o upgradare a parerilor acestui parinte, pentru ca dupa evenimentele de anul trecut, sunt convins ca si-a revizuit profund starea lui interioara. Nu cred ca astazi mai sustine toate prostiile pe care le sustinea atunci. Cand esti prost, ai o scuza, desi... nu te obliga nimeni sa... "dai pe-afara"! Cand esti rautacios in mandria ta de ortodox, este din cale-afara de periculos pentru ca tinzi sa-ti faci un "partid" din randul celor slabi si la fel de mandri, care sunt cu nemiluita! Ortodoxia nu-i invrajbire! Iar daca dorim sa indreptam pe cineva trebuie neapartat sa luam seama in primul rand daca suntem mai vrednici decat acela si mai ales modul in care incercam sa facem indreptarea, pentru a nu-L rastigni din nou pe Hristos, din prea multa... dragoste!!!
Pe un alt topic tocmai ce am revazut un scurt fragment al parintelui Rafail Noica. Este extrem de bine-venit in aceasta conjunctura. Vi-l recomand cu toata increderea!
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2007/...lua-de-la-voi/
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote