View Single Post
  #134  
Vechi 27.02.2011, 18:53:13
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Sundar Singh

"„Nu sunt vrednic să calc pe urmele Domnului meu”, spunea el, „dar, ca și El, nu vreau casa nici bunuri. Ca și El voi aparține drumului, voi împărtăși durerea poporului meu, voi mânca cu cei care îmi vor da adăpost, și voi spune tuturor oamenilor despre dragostea lui Dumnezeu"....

"Nu se știe dacă el a câștigat mulți ucenici ai lui Hristos cu ocazia acestor călătorii în Tibet pline de hazard. Pentru tibetani era ori budismul ori nimic. Să-L recunoască pe Isus Hristos însemna să ceri moarte. Dar modul curajos de predicare al Sadhu-ului nu se poate să fi rămas fără efecte. Pe măsură ce înainta în vârstă (în perioada când avea între 20-30 ani) lucrarea lui crescuse mult, și cu mult înainte să împlinească treizeci de ani numele și înfățișarea lui erau cunoscute în toată lumea creștină. Pentru a-și menține smerenia, a descris în termenii unei viziuni lupta să cu Diavolul dar de fapt a fost mereu uman, abordabil și umil, cu simțul umorului și cu mare iubire pentru natură. Aceasta, împreună cu „ilustrațiile” sale din viața de zi cu zi, a avut un mare impact asupra celor cărora s-a adresat. Mulți oameni au zis: „Nu doar seamănă cu Isus, chiar vorbește cum probabil Isus a vorbit."....


A fost un credincios mare crestin...Pacat ca n-ai citit...ca daca ai fi facut-o ai fi stiut....