Subiect: Despre pecete
View Single Post
  #577  
Vechi 24.02.2016, 08:58:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Catalin, lasa citatele depasite din diversi autori vechi. Spune clar: cum poate ceva sa fie muritor, adica pasibil de extinctie fizica, fie prin destructie/agresiune, fie prin boala/senescenta si nemuritor, adica imun la aceste procese in acelasi timp, sau nici-nici? Lasa misticismele obsolete din epoca Antichitatii tirzii. Dezvolta loogic, nu pe baza unor speculatii filosofice devenite, prin obisnuinta, trecerea timpului, intrigile prelatilor si pumnul imparatilor bizantini, "parerea, chiar certitudinea, Bisericii". Stii ca nu ma impresioneaza referintele evlavioase din sfinti, ba chiar deseori imi provoaca repulsie prin vechimea si fermitatea lor incapatinata.
a fost un raspuns bun amice. Adevarul, adevarat, nu-l putem afla cred ca niciodata, daca Adam a fost creeat nemuritor de la inceput sau nu. Parerea meu personala, este ca Adam a fost la inceput, ca elfii din "Stapanul inelelor" lui Tokien. Fiinte nemuritoare prin natura lor, dar care pot fi ucise. Adam a fost nemuritor, dar a fost ucis de pacatul neascultarii prin mancarea fructului oprit. In cazul in care Adam ar fi mancat si din pomul vietii, el tot ar murit, dar pacatul ar fi ajuns nemuritor, fara perspectiva mantuirii. Asta e parerea mea personala!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire