View Single Post
  #157  
Vechi 14.01.2010, 19:36:30
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Dar nu pot lasa lucrurile cum sunt ca fiecare cuvant cu care ma raneste ramane. Nu dispare in aer, ci ramane in mine. Nu sunt in stare sa iert, dar'mite sa uit. Pentru ca-mi face probleme imense.
De ex. imi tot repeta ca nu sunt in stare sa vorbesc engleza. In realitate merg prin strainate decand aveam 20 ani (21 nu e varsta mea reala) si niciodata nu am avut vreun complex legat de engleza mea, indiferent cate greseli faceam. Deci am ceva exercitiu. Dar dupa ce mi-a repetat de multe ori ca ma exprim inadecvat, intai m-am ferit sa mai vorbesc de fata cu el.. pana cand intr-o zi am deschis gura in fata unei vorbitoare native de engleza si asa am ramas.. cu gura deschisa! Mi-au disparut toate cuvintele! Cumva, ironiile lui au dat roade neasteptate.
Sau... ma acuza pe nedrept cand pierde cate ceva. Dar incep sa ma autoconving... da, probabil eu am luat acel obiect, dar unde l-am pus? Si imi amintesc vag ca am facut ceva, dar ce? ... Pana cand el scoate obiectul pierdut din buzunar. Nici scuze nu-si cere. Iar eu o iau razna asumandu-mi vini care nu sunt ale mele!
Si asa mai departe.
Si asta incerc sa fac.. ce vrea Dumnezeu. Dar ce? Ca dragostea lui Hristos eu nu o am!
Aaaa, sau puteti sa va imaginati cum cineva spune: "o sa versi supa", "o sa spargi aia" etc.. Si se intampla in acel moment. Sunt doar exemple, dar este fantastic ce se intampla. Imaginati-va cum cineva spune ca esti bun de nimic, dar in acelasi timp apasa un buton invizibil si te transforma in ce spune: cineva bun de nimic.
Am zis, Dumnezeu vrea sa ma puna la punct un pic, ca prea eram cu nasul pe sus. (In fond mi-am batut si eu joc de altii la vremea mea).
Dar acum nu sunt sigura, poate gresesc undeva.
Gandurile ca cineva are o putere asupra ta, ca cineva te slabeste sau determina "caderile" tale sunt deseori inselatoare - cu cat le dai mai multa crezare, cu atat primesti mai multe raspunsuri de incurajare in greseala (faze precum: esti sigura ca a spus un cuvant ca sa sugereze nu stiu ce, crezarea ca nu te are la inima etc.). Prin ele, daca le asculti, nu-ti mai asumi vina si astfel incetezi sa te straduiesti sa devii mai buna. Daca tu nu poti ierta momentan si tocmai de asta ai nevoie pentru a-ti obtine linistea in aceasta situatie, inseamna ca esti pe calea binecuvantata a invataturii si grijii lui Dumnezeu pentru tine - a obtine o virtute nu e niciodata usor, deseori te poate aduce in tristeti si deznadajduire, in luni si poate chiar ani de lupta cu tine, insa pentru aceasta exista duhovnici, deci nu te poti pierde nicicum daca ceri ajutorul. Umilirea de sine, zdrobirea inimii sunt incercari grele pentru toti oamenii, dar rezultatele banuiesc ca sunt pe masura.
Doamne ajuta!
Reply With Quote