View Single Post
  #19  
Vechi 28.02.2010, 11:12:11
MariaP MariaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 1
Implicit

In iarna anului 2007 mi-a aparut o mica zgaiba pe coapsa dreapta. Am ignorat-o, dar apoi s-a transformat intr-o rana de aproximativ un centimetru patrat care colecta continuu puroi. Cu timpul s-a marit, apoi din interiorul ranii a crescut o carne care sapa adanc in picior.

M-am tratat cu antibiotice o perioada, dar trecusera zece luni si nu se vedea nicio imbunatatire. Am ajuns la dermatolog, unde am suportat o cauterizare. M-am chinuit cu pansamente si aplicatii cam o luna de zile, dar cand mi-a cazut coaja, am observat cu stupoare ca se dublase in diametru si arata exact ca o tumora. Doctorita dermatolog mi-a facut aplicatii cu azot, insa nu dadeau rezultate, formatiunea aceea continua sa creasca, se vedea deja prin pantaloni, ma deranja, incepuse sa ma si doara. Am cerut parerea altui doctor, acesta mi-a spus ca arata destul de urat, trebuie sa ma duc urgent sa ma operez si sa fac biopsie. Mi-a fost recomandat un chirurg, acesta m-a operat si mi-a scos tumora si o portiune mica din muschiul piciorului. Eram ingrozita, deja credeam ca e cancer, chirurgul imi spusese ca a trebuit sa ma taie mai adanc decat a crezut initial si ca e bine sa astept biopsia. Intre timp incepusesm sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie, m-am rugat cu toata puterea mea sa ma vindece sau daca nu, sa ma ajute sa mor cu demnitate (asta pentru ca in cazul in care aveam cancer, eram hotarata sa nu-mi tai piciorul). Am citit Acatistul timp de 40 de zile, biopsia a iesit negativa si eu ii sunt profund recunoscatoare Sfantului Nectarie. Cu toate ca piciorul arata groaznic la inceput, acum nu se mai vede aproape nimic, doar daca te uiti de la 20-30 de cm distingi ceva ca o urma fina.

In perioada aceea am citit si Acatistul Domnului Iisus Hristos, Paraclisul Maicii Domnului, alte Acatiste ale Domunui Iisus Hristos si ale Fecioarei Maria. Daca era sarbatoare, citeam si Acatistul Sfantului respectiv. M-am dus aproape tot Postul Craciunului la biserica, exceptie facand perioada cat am avut firele de la operatie. Am noroc ca in apropriere se afla o biserica unde se citeste zilnic Liturghia. M-am spovedit, m-am impartasit, am incercat sa fac pace cu mine si cu ceilalti.

Sunt convinsa de mila si de bunatatea Sfantului Nectarie, cred ca tot sufletul ca rugaciunile sale m-au ajutat sa trec cu bine peste aceasta incercare.
Reply With Quote