View Single Post
  #46  
Vechi 29.02.2012, 14:16:28
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Ce spuneati - ca biserica nu este misogina?
Aici nu e vorba de misoginism, desi e un oarecare sens peiorativ. Parintele spune ca femeia e madularul mai slab pentru ca de multe ori e mai sensibila, mai afectata de problemele vietii si barbatul e cel care o poate incuraja si ajuta sa treaca peste aceste stari. Nu stiu cum e la tine, dar eu marturisesc ca ma regasesc in situatia asta, ca sotul e mai puternic in momente grele si ma ajuta sa-mi gasesc si eu echilibrul. Barbatii sunt mai reci si mai cerebrali, pe cand femeile sunt inclinate spre emotivitate.
Mai poate fi vorba de situatii gen: femeia este insarcinata sau are un copil mic, situatii care presupun niste stari schimbatoare, contradictorii, oboseala sau slabiciune fizica, care cauzeaza si un comportament mai impulsiv sau o cadere psihica... si atunci cine altul decat sotul e mai potrivit sa-si incurajeze si sa-si sprijine sotia? Nu inseamna ca femeia nu e in stare de nimic singura, ci doar ca sunt momente cand sotul trebuie sa-i acorde mai multa atentie.
Pe partea cealalta, sigur ca si barbatii au momentele lor de slabiciune si confuzie, dar ei in general nu prea le recunosc si se manifesta altfel, multi se inchid in ei - si atunci femeia inteleapta intuieste ce se intampla cu sotul si il ajuta cu sfaturi sau ce e mai eficient, in functie si de barbat.
__________________
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote