View Single Post
  #7  
Vechi 06.05.2021, 02:49:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Hristos a inviat! Asa cum spuneam si in titlu vreau performanta sportiva dar nu sunt atlet ci doar imi doresc sa intru in armata. Momentan alerg si fac flotari dar as vrea sa pot mai mult. Am luat L- Carnitina dar nu m-a ajutat. Acum am primit niste proteina whey de la un var si nu stiu daca este buna pt ce fac eu. Stiiam ca proteina ajuta in sporturile care necesita forta.
Este un supliment alimentar pentru cei care trag de fiare la sala de forta si ajuta la arderea grasimilor depuse in organism(in prospect scrie ca ajuta la slabire, la consumul de grasime).
L-Carnitina este produsa natural de organismul omului si consumul suplimentar are ratiuni corecte daca exista un consum suplimentar, adica lucru mai sustinut al muschilor(la sala de forta), mai ales daca ai depuneri de tesut adipos pe corp.
Si proteina whey are acelasi rol, de a sustine un necesar de efort mai mare.

Daca tu spui ca nu te-au ajutat, pe mine ma face sa cred ca tu voiai un efect "hocus-pocus" imediat, de azi pe maine, ceea ce nu deloc rezonabil.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ce pot lua ca si supliment ca sa alerg mai mult? Stiu ca multi zic sa nu iau dar credeti-ma ca este greu sa muncesti si sa faci performanta sportiva in acelasi timp. Pt memorie si concentrare am luat lecitina dar nu am vazut vreun efect. Ce recomandati? Ce spune biserica despre a servi in armata? Cunoasteti sfinti militari? Imi cer scuze pt postarea lunga dar am mare nevoie de sfaturi
Stiu ca performanta sportiva este foarte grea si pentru profesionisti, care numai asta lucreaza, dar am vazut si sportivi amatori care au invins sportivi profesionisti(CFR Cluj- Dudelange).
Exista posibilitati de a face performante si ca amator, daca exista determinare, (adica fara hocus-pocus).

Care este performanta ta sportiva? Ce varsta ai? Cat alergi ca sa vrei mai mult? Urmeaza sa sustii niste probe(teste) fizice la admitere?
E nevoie de mai multe informatii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote