View Single Post
  #629  
Vechi 12.08.2016, 03:58:23
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar se cade ca dvs., doamna, sa spuneti aici pe forum ca ierarhii nostri nu au har, cu atat mai putin mirenii si ca harul mai e doar in Sfintele Taine?
Daca se cade asta, atunci se cade si sa protestam impotriva ierarhilor. Ca, nu-i asa, ei nu au har - precum scrieti. Cu atat mai putin au mirenii, nu?
Nu ma intelege gresit, in sensul ca nu exista har in BOR. Exista, dar preotii nostri nu sunt imbunatatiti duhovniceste. Ne imbatam cu apa rece. Nu eu am afirmat, desi observ acest fenomen, ci preoti renumiti, cum ar fi Constantin Coman, sau Sofronie Saharov, cel care a trecut la Domnul.
Sau crezi ca Harul este ceva material care se poate impartasi cuiva doar pentru ca este prezent in acel timp si loc intr-o biserica? Daca vrei sa stii, e posibil ca o intreaga biserica (parohie) sa nici nu fie de fapt in Biserica.
Dar ma tem ca nu poti intelege aceste lucruri(repet, nu le spun de la mine, mai citeste si la Serafim Rose) din moment ce pari atat de mirat.

Cat priveste cealalta afirmatie a ta, ca atunci ar fi normal sa iesim si cu bannere...chiar nu stiu ce discutam ... contrarietati...discutii...hare...
Reply With Quote