View Single Post
  #559  
Vechi 04.02.2017, 22:23:51
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Nu știu cum să încep,dar mi se pare că acest forum CREȘTIN,nu este deloc a fi unul creștin,având în vedere polemicile,discuțiile contradictorii între anumite persoane.După mine a fi CREȘTIN înseamnă iubire,a te confunda cu dragostea ptr. cel de lângă tine,a-l ajuta,a te jertfi ptr.el,al mângaia,a vorbi frumos si cumsecade,"Pe aproapele tău să îl iubești ca pe tine însuți"iar din ce observ nici nu prea există fărâmă de așa ceva.Certuri,discuții,"esti praf,nu știi,eu cunosc,am fost eu acolo,am văzut eu,nu îmi cercetez conștiinta sa văd daca ceea ce spun este ceea ce i-ar plăcea Ziditorului,am citit eu,de unde știi tu,adu-mi statistici,cifre,documente,habar nu ai,esti varză,faci sminteală! etc."Iată!unde am ajuns.Un Sfânt Parinte spunea astfel:"Orice tulburare este de la drac."Se pare că cu ocazia acestui Sinod,dracul încă odată a găsit un mijloc de a dezbina creștinii.S-au facut două tabere:cei care spun că nu e bine să mergem la Biserica cutare ptr. că acolo preoții pomenesc ierarhul.Atunci ce fac?Unde mă duc?Cum mă mai mântuiesc?Cum aflu unde e Biserica unde nu se pomenește ierarhul?Dacă în orașul în care locuiesc nu e nici un preot care nu pomenește ierarhul ce fac?Ceilalți sunt osândiți?Sunt oare in masură să fac aceasta?Conștiința ce îmi dictează?Dacă simt tulburare,e un singur răspuns.Numai dracul îl oprește pe om de a nu se mai duce la Biserică,Nu Ziditorul.De la draci e tulburarea iar pacea și liniștea sufletească de la Duhul Sfânt.Imi pare rău,am crezut că pe acest forum voi intâlni creștini iubitori cu care voi putea vorbi despre cele duhovnicești,care se vor ajuta între ei si atunci când cineva e tulburat sa îl liniștească cineva,nu sa puna gaz pe foc.

Last edited by nouneim; 04.02.2017 at 23:13:34.
Reply With Quote