View Single Post
  #42  
Vechi 15.03.2024, 02:27:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Cum ar fi accesibilitatea ei pe internet, nu?
Nu sunt apocaliptolog, dar profetia asta cred ca e deja indeplinita. Oricine din lumea asta poate avea acum acces la biblie/evanghelie. Apocalipsa a fost scrisa intr-un timp cand nu puteau concepe asta, ei raspandeau textele astea fie scrise fie prin viu grai mergand dintr-o zona in alta. Daca as fi profet la vremea respectiva si m-as uita la distanta spre timpurile noastre, exact cum s-a scris, as scrie si eu.

Mai asistam si la treaba asta din scriptura
la vremea de apoi...
11. Și de aceea, Dumnezeu le trimite o lucrare de amăgire, ca ei să creadă minciuni,
12. Ca să fie osândiți toți cei ce n-au crezut adevărul, ci le-a plăcut nedreptatea.

Mai era unul osandit pe aici care suferea de mania osandirii

Dar ideea am vazut ca se leaga de astia care cred fake news si toate mizeriile generate de AI pe internet. Unii nu mai au cum sa discearna minciuna continutului infect
Interesant!
Nu mă gândisem la Internet, dar ținând cont de interesul de care se bucură virtualul din partea oamenilor, nu mă încumet să-l elimin.

Eu mă gândisem la propovăduirea directă către fiecare om, sau la chemarea la Dumnezeu ”adresată” fiecărui om (precum la nunta fiului de împărat) și la fiecare altfel de adresare/apelare/chemare măruntă cât un bob de muștar, ce-ar putea fi inclusă în noțiunea lărgită de propovăduire și pe care nu numai o dată(ci de mai multe ori) omul o refuză/respinge/ignoră (ca pe niște spam-uri) fără să conștientizeze și fără să bănuiască nici măcar despre ce-i vorba.

Dpmdv, (2Tes2,11-12) este în curs de desfășurare încă.

Nu Dumnezeu ne-a trimis amăgirea(zic eu), ci El ne-a trimis mai înainte învățătura ca noi să o adoptăm, iar la cercetarea Lui să demonstrăm că am învățat-o; orice lucrare de învățare se încheie cu examenul de trecere la nivelul următor și aici apare amăgirea ca noi să dovedim tăria învățăturii. Nu o numesc amăgire, ci întărire si apropiere de fericirea veșnică.

Amăgirea mai poate veni oricând sub alt chip.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.03.2024 at 02:33:10.
Reply With Quote