View Single Post
  #111  
Vechi 13.05.2009, 19:02:49
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. "Toleranta" predicata de Hristos nu este toleranta Noii Ordini Mondiale. Sunt concepte total opuse.
Curios, eu tocmai ce-am demonstrat aici ca toleranta despre care vorbesc are chiar foarte multe in comun cu toleranta despre care vorbea Iisus.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca pentru un crestin, cel care se inchina la zei pagani este idolatru, se pare ca si pentru slujitorii acelor zei, cei care sunt crestini sunt idolatri.Mi se pare destul de corect.
N-ai inteles mesajul lui pacman34 si ai dat un raspuns total pe langa. Problema nu e ca Iisus e sau nu un idol, ci ca idolatrizezi pe Iisus ca crestin - pe de o parte, dar esti un etalon al intolerantei - pe de alta parte. Pentru ca toleranta despre care vorbea Iisus este total diferita, opusa fata de intoleranta pe care tu o exhibi. Totusi, daca tu crezi ca Iisus vorbea despre o altfel de toleranta, cum arata ea? Cand spunea sa intorci si celalalt obraz si sa-ti iubesti aproapele de saptezeci de ori cate sapte, pana unde impingea limitele tolerantei? Iti zic eu: cu mult, mult peste limita (aproape de zero) pe care tu esti in stare s-o suporti in privinta homosexualitatii.

Daca ai fi venit aici si ne-a fi spus cat de pacatos te consideri si cat de nedemn esti de mantuire, ai fi avut oaresce credibilitate. Dar tu vii, in schimb, deloc umil si plin de mandrie si te erijezi in judecator, tragi linii groase in nisip, lasi fierea sa-ti iasa pe gura si improsti pe toti din jur cu ura de care dai dovada. Pic de atitudine crestina nu vad in tine.
Reply With Quote