View Single Post
  #117  
Vechi 13.05.2009, 23:28:01
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu sustin ideea cu puscaria daca isi inteleg statutul si lasa deoparte poveasta cu gay-pride.
Stii ce? Nici mie nu-mi place gay-pride, deoarece e o forma de discriminare pozitiva, concept cu care n-am fost de acord niciodata. Dar problema ta cu gay pride nu este discriminarea pozitiva, ci faptul ca iti reamintesc in fiecare an ca exista homosexuali. Ceea ce este, pana la urma, scopul acestor parade.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Drepturi au suficiente. A trecut vremea cand faceau puscarie. Problema e ca cu cat au mai mult cu atat vor mai mult pana trec in partea cealalta de care vorbeam, stresare majoritatii de catre minoritate.
Dar ce, se ia de la tine si se da la ei?

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am indoieli. Da-mi un citat cu trimitere exacta la sursa.
Te rog, nu discuta semantica cu mine. Daca furi din avutul altuia, e infractiune. Daca incalci libertatea altora, e infractiune. Te poti gandi la fiinta umana ca se naste cu toate libertatile posibile, din care statul substrage apoi prin coduri penale, civile etc. Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. E simplu. E spiritul legii de peste tot.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dreptul ca unii sa limiteze libertatea altora pentru a si-o extinde pe a lor? Aici s-ar putea sa ai dreptate... Si de aici pana la razbel e un pas tare mic..
Nu, ma refeream la inversul a ceea ce spui tu. Nu stiu de unde ai inteles invers, am scris de doua ori.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa deteriorezi substantial mesajul puteai sa schimbi chiar si mai putin de atat.
Din contra, nu l-am deteriorat. Este un mesaj care este unul de ura, indiferent la ce face referire. L-am modificat tocmai ca sa-ti arat ca in orice context l-ai pune, intoleranta din el ramane. Dar tu vrei sa-mi spui ca atunci cand se refera la homosexuali nu este vorba de ura, ceea ce nu este adevarat.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si acum daca eu iti zic ca esti defect mental si suferi de dedublare de personalitate si comportament maniacal-agresiv ajungem undeva? Nu cred.
Eu cand spun ca esti intolerant se vede cu ochiul liber, transpira prin spusele tale. Tu insuti te declari intolerant cu privire la homosexualitate. Sunt sigur ca schizofrenia mea, daca ai impresia ca exista, nu poti s-o dovedesti, pentru ca pe forumul asta am vorbit mereu ca o singura persoana, nu ca doua. In schimb, dac-as fi schizoid, ar fi o afectiune, nu o alegere a mea. Tu alegi sa fii intolerant, ceea ce-ar fi mult mai grav.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Avem de exemplu handicapati care apar in public si nimeni nu se ia de ei, sunt priviti cu mila, ajutati, etc. Insa atitudinea lor nu poate inspira mila si intelegere ci altceva. Este ca si cand un om handicapat ar putea (cu un oarecare efort) sa mearga, dar prefera sa vada lumea din carucior si sustine ca asta este perfect normal, natural, ca e o mandrie sa fii handicapat, etc.
Handicap? Singurul handicap pe care-l au homosexualii este discriminarea care se face impotriva lor. Altminteri crezi ca se simte vreunul cu mai putine sanse in viata decat un heterosexual? Crezi ca nu e in stare de aceleasi meserii, sporturi, descoperiri, creatii artistice?

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, si asta poate inspira mila, pentru ca este o dovada a unei deteriorari mentale serioase, DAR in momentul in care atitudinea asta este insotita si de o auto-promovare agresiva NU POATE sa mai inspire mila, ci cum spuneal, altceva.
Stiu ca asa iti place sa crezi, insa comunitatea LGBT nu spune nimanui "fiti ca noi", "come to the dark side, we have cookies". Pur si simplu cer sa nu mai fie discriminati.
Reply With Quote