View Single Post
  #73  
Vechi 13.12.2017, 17:39:46
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Am citit Noul testament și nu am găsit niciunde interdicție cu privire la carnea de porc. Iată însă ce am găsit:


Rom 14:
Unul crede ca poate sa manance de toate; pe cand altul, care este slab, nu mananca decat verdeturi.

3. Cine mananca sa nu dispretuiasca pe cine nu mananca; si cine nu mananca sa nu judece pe cine mananca, fiindca Dumnezeu l-a primit



Deci.....putem mânca...de toate.
Cu privire la PS, evident meduza nu este comestibilă, mâncăm numai ce este comestibil.

Se pare ca ai o intelegere superioara celei pe care a avut-o sfantul apostol Petru. El a stat la picioarele Mantuitorului, timp de peste 3 ani, si a refuzat sa manance ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu a spus ca nu este bun de mancat (cum ar fi porcul). Treaba fiecaruia. Pofta mare.

Ai impresia ca Dumnezeu se contrazice pe Sine? Stabileste de la inceput ce sa nu fie bun de mancat, apoi o da intoarsa? Ai impresia ca Biblia (Cuvantul lui Dumnezeu) se contrazice? Crezi ca versetele pe care le-ai citat desfiinteaza alte versete? Nicidecum. Versetele din Biblie se completeaza, nu se anuleaza. Langa versetele citate de tine, pune si cele care vorbesc despre ce a spus Dumnezeu referitor la animale care pot fi mancate. Toate sunt adevarate si se completeaza (nu se anuleaza).

P.S. Daca meduza nu este comestibila, ce zici de niste sobolani la rotisor? Nu uita cand mananci sa o faci spre spre slava lui Dumnezeu (cum spune Scriptura).
Reply With Quote