Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #45  
Vechi 01.11.2018, 10:17:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

uitati ce frumos zice popa asta:

"Iar noi ne exercitam preotia prin tot ceea ce suntem si prin tot ceea ce facem. Atunci cand am inteles ca Biserica sunt oamenii, nu zidurile, vom pricepe ca ea exista nu numai prin adunarile ei de cateva ceasuri pe saptamana, ci mai ales prin viata de zi cu zi a fiecarui madular din Trupul lui Hristos. Lucrarea crestina este orice activitate in limitele voii lui Dumnezeu, pe care am subordonat-o constient si creativ mandatului preotiei noastre.

Si astfel, largirea Imparatiei lui Dumnezeu, nu se realizeaza numai in urma campaniilor de evanghelizare ci prin ceea ce da fiecare incheietura a Trupului lui Hristos, in masura ei."

nu e ortodox si nu-i dau numele, chiar daca e nepoliticos fata de el.

eu nu as fi de acord cu o reforma in ortodoxie, mi se pare absurd, n-ar mai fi ortodoxie, dar mi-as dori, si sunt multi necredinciosi ca mine care ar dori asa ceva, ca preotimea noastra, care stie si este de acord 100% cu ce spune popa de mai sus, sunt sigur de asta, sa actioneze ca atare.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote