View Single Post
  #14  
Vechi 16.09.2009, 23:09:09
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
Īn prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Archangel da-mi voie sa-ti spun... gresesti mult asemanand ortodoxia cu yoga. In yoga calea este denaturata, in ortodoxie nu calea este denaturata ci aplicarea ei. Avem martori atatia sfinti (mult mai multi decat fachirii din yoga) care dovedesc ca aplicarea corecta duce la Dumnezeu. Yoga nu este cale spre Dumnezeu pentru ca nu foloseste indicatiile date de EL pentru a gasi calea adevarata. Asa cum spui este concentrata pe multe alte chestii printre care si Dumnezeu (de fapt o idee de divinitate nu neaparat Dumnezeu), Ortodoxia il are chiar in centru pe Iisus Hristos care este DUmnezeu.
Mai cauta... mai citeste... si cand vorbesti despre Yoga vezi ca esti exact ca cei pe care ii descrii "Ego-ul este cel turbulent si vorbaret" - dupa cei vei trai ADEVARATA YOGA daca inca mai esti viu, fizic si psihic, vei fugi catre ortodoxie si vei vrea sa o uiti.
Toate cele bune iti doresc.
Frate draga,am gresit acolo unde am scris ''la fel ca in ortodoxie'' dar in rest nu observ greseala,si revin aici cu o precizare,vizavi de atentionarea ce mi-o faci.
1.Aici exista PAREREA ta vizavi de PAREREA mea.
2.Sint DOAR 2 pareri diferite.
3.INVATATURA este cea (mai) IMPORTANTA.
4.Ceva de genul ''daca tu care esti iudeu,taiat imprejur,etc,etc si nu pazesti legea,au oare nu te va judeca el (neamurile) care nu cunosc legea dar din natura firii lor isi fac lor insusi lege ?''
Draga frate,incercind practica,apare intelesul celor citite in biblie,dar daca DOAR este citita si nu este aplicata,raminem la intelesurile cele slabe ale mintii.Cele scrise de tine,apar ca urmare a faptului ca esti situat la un anumit kilometru pe drum,diferit de kilometrul meu,aflat pe acelasi drum.Oare care pozitie este corecta ?
Unul din 10 milioane atinge PACEA lui Dumnezeu.Atingerea iubirii fara conditii,reclama abandonarea celor gresite (intelesuri).In momentul in care te blochezi la un anumit kilometru,nu-ti dai seama de blocaj.Eu RESPECT invatatura yoga,nu si pe cei numiti yoghini.
Frate draga,nu are rost....Scris este in biblie ''dar inca nu ati rabdat pina la singe'' undeva la romani sau evrei.Nu eu iti spun,ia-l ca un indemn...daca ai avea ocazia sa rabzi PINA LA SINGE ,vei parasi pozitia mentala de acum , IN FUGA,iar INTELESUL BIBLIEI PENTRU TINE VA FI SCHIMBAT TOTAL.Nu te supara pe mine...
PS:Prin ce sint ca ei ?
Amin.
Reply With Quote