View Single Post
  #4  
Vechi 09.03.2006, 19:31:23
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

La Pavevecernita

Sfinte Dumnezeule...

Departeaza, Doamne, intunericul nefericitului meu suflet si da-mi stralucirea cunostintei Tale. Intelepteste mintea mea cea saraca si neluatoare aminte, jalnic fiind tinut cu nesimtire. Cerceteaza inima mea ce boleste cu impetrirea si roureaza-o cu roua milei Tale. Ia de la stiinta mea imputarea si dispretul osandirii Tale, pentru ca luminat si cu dorire si cu credinta eu, netrebnicul si nevrednicul, cu buna cinstire sa-ti aduc acum si pururea multumirea cea dorita din parte-mi

Multumim Tie, Cela ce esti unul bun, necuprins, neinteles, neurmat, intreit sfinte, Doamne, atotiitorule, ca ne-ai dat a trece cu pace ziua de acum ce a trecut, ai adus seara intru multumita si acum ne-ai invrednicit a vedea inceputul noptii.

Multumim Tie, Doamne, pentru multimea covarsirii Tale celei preabune catre noi, pentru indelunga rabdarea, pentru neaducerea aminte de rau, pentru iubirea de oameni, pentru milostivirile Tale parintesti catre noi pacatosii si nerecunoscatorii robii Tai.

Multumim Tie, Doamne, ca toate ni le dai cu imbelsugare nevrednici fiind, nu numai cele netrebuincioase ale firii noastre, ci si cele de folos, ca toate le faci si le lucrezi pentru mantuirea noastra si toti oamenii voiesti sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina.

Care cuget, care gand va putea sa ajunga harurile cele negraite, pe care le-am primit de la Tine, Facatorule al tuturor? Ce limba va fi de ajuns spre a multumi iubirii Tale de oameni celei negraite, Doamne? Ca, dupa multa mila Ta, pentru mantuirea noastra a pacatosilor, ai trimis pe Unul Nascut Fiul Tau, pe Domnul nostru Iisus Hristos, ca sa ne binecuvanteze pe noi si sa ne sfinteasca. Ne-ai nascut a doua oara, pe noi cei supusi stricaciunii, prin invierea Lui cea din morti, spre nadejde vie, si ne-ai daruit descoperirea tainelor ceresti.

Multumim Tie, Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu bunatate astamperi intaratarea cea dintre noi, Cela ce ne-ai daruit dar ales, iertarea pacatelor prin sfintii Tai ucenici, Cela ce prin pocainta ne-ai daruit lasare, aratandu-ne spre iertare pilda de recunostinta si de marturisire, pocainta proorocului David.
Reply With Quote