View Single Post
  #121  
Vechi 15.06.2010, 15:57:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Problema ca inovatiile astea in Biserica nu sunt bune,si asta iti confirma toti cei care ti-au raspuns.Sunt cateva scaune in orice Biserica pentru cei neputiciosi.A pune banci pentru toti mi se pare o exagerare.Daca vrei banci ,gasesti cate vrei in biserica catolica.
In bisericile ortodoxe din tara exista multe scaune, toate donate de credinciosi si mai exista si acele scaune bisericesti pe lateral si in fata (am uitat acum cum se numesc). La strana de asemenea sunt acele scaune.
Exista intotdeauna si scaunul special pentru arhiereu.
Deci sa nu mai spuneti. E putin mai dezordine cu scaune si sunt putine, dar tot sunt si acolo. N-a spus nimeni sa pune banci neaparat "pentru toti", desi asa ar fi mai ordonat. Ce imbulzeala este la noi in biserici si circulat... Niciodata n-are loc preotul sa treaca...
La predica macar si tot ai voie sa te asezi (daca gasesti loc).

@Daniel - multumesc de indemn, poate ca ar trebui sa ma duc la catolici. Daca asta este scopul unui forum ortodox...

@Anna - eu stiu ca de obicei mamele cu copii stau mai la usa, in spate, ca sa poata iesi la nevoie cu ei (cand plang sau au nevoie de ceva). La noi asa este, chiar sfatuieste preotul asa, ca sa poata fi potoliti copiii repede si sa nu se tulbure slujba.
Bancile de la catolici sunt facut special sa poti sa si ingenunchiezi. Si poti pune si carticica de rugaciuni, sau geanta.
La ortodoxi exista covoare in biserici (catolicii au numai lemn sau gresie) si pernute ca sa stai in genunchi.
Cu socializarea n-am vazut. Fiecare la rugaciunea lui.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote