View Single Post
  #10  
Vechi 28.11.2011, 13:10:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte știu, putem să ne rugăm pentru oricine. Nu avem voie să ne rugăm împreună cu eterodocșii, dar cine ne interzice să ne îndreptăm dragostea și către ei? Ei nu sînt oameni? Pentru ei nu a murit Hristos?

Mai citiți o dată pilda samarineanului, un om de alt neam și de altă credință cu evreii, dar singurul care a împlinit porunca cea mai profundă a Legii vechi: iubirea de aproapele, indiferent cine este el.
Trebuie sa avem grija sa selectam conceptiile pe care le avem, sa vedem daca sunt ortodoxe. Si eu am unele conceptii gresite pe care nu le constientizez, acestea ne vin prin mass-media, lecturi, alte persoane, etc.
Iisus s-a jertfit pentru toti oamenii, dar ca o posibilitate de mantuire, pentru ca altfel pentru un hindus nu are niciun efect. Are efect doar daca vine in Biserica si primeste harul din Sfintele Taine.
E ca si cum cineva pregateste mancare pentru toti, dar doar cei ce vin si manaca se si satura. Ceilalti care nu mananca nu raman in continuare flamanzi? Daca nu ma insel aceasta conceptie este protestanta (e posibil sa gresesc).

In al doilea rand, Sfanta Liturghie e speciala, cei pomeniti e ca si cum s-ar impartasi. preotul nu primeste la impartasit nici pe toti ortodocsii ce s-au spovedit, cu atat mai mult cei ce nu sunt in Biserica.
Trebuie sa intelegem ca exista doar o Biserica si o cale de mantuire. Noi romanii am primit o mare favoare de la Dumnezeu, sa putem face parte din Biserica. Unele popoare au pierdut aceasta sansa (sa ne gandim doar la turci, egipteni, sirieni, etc.), iar altii nu au primit-o. Pentru ca daca nu mai suntem vrednici ni se poate lua si noua.
Reply With Quote