View Single Post
  #252  
Vechi 19.12.2011, 00:35:16
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Minunată imagine! Dragostea lui Dumnezeu care îi arde pe păcătoși în focul Iadului în eternitate... Iar cei mântuiți stau și privesc cum urlă de durere blestemații, mai aruncă câte un vreasc pe foc spunând cu mânie "Așa vă trebuie! Arză-v-ar focul iubirii lui Dumnezeu să vă arză!" Și tot așa în decursul veacurilor eterne fără pic de milă și strop de apă pe limbă (că doar așa spune parabola celebră)!
Interpretare tendentioasa.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Haideți să schimbăm puțin metoda. Nu, nu este o parabolă, trebuie interpretat ad-literam!
Nefericitul a făcut o datorie de 3 ori mai mare decât rezerva în aur din Trezoreria României! Cum a reușit sclav fiind, ne veți explica dvs.
Dar de ce sa schimbam? Nu este o parabola si nu un exemplu. Este o alegorie dace vreti sa ii spuneti asa. Dar fiind o parabola si respectand ce credeti dvs, corect ar fi fost sa se spuna ca l-a dat imparatul la moarte. Dar nu. Dvs interpretati cum vreti si nu cum ar rezulta citind obiectiv.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mi-e milă de dvs. că singura dovadă ați găsit-o într-o carte necanonică, dar ce să fac? Mai căutați, poate...
Evrei cred in nemurirea sufletului. Si asta va spun cu certitudine. Poate ii intrebati si pe ei pe ce se bazeaza. Oricum nu veti accepta nici un raspuns ptr ca dvs credeti ca il aveti pe cel corect. Eu nu sunt atat de milos. Fiecare si-o face cu mana lui. Aveti posibilitatea de a accepta adevarul si vi s-a si explicat de ce si totusi nu accepatati. Cand Iisus vorbeste despre Judecata spune ca cei pacatosi il vor intreba cand nu i-au slujit. Dvs nu veti putea spune ca nu ati stiut. Veti intreba daca nu ati vindecat si scos demoni in numele Lui si el va va spune ca nu va cunoaste.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Deja v-am adus două exemple, poate ați uitat: Ioan 3,16 + Matei 10,28. Iar acolo (iar mi-e milă de dvs.) nu se vorbește despre moarte, ci despre pieire (nimicire, distrugere, ruină).
Doar daca vreti sa intelegeti pieirea ca nimicire. Daca se intelege corect sensul adica "moarte" se refera la pierderea vietii vesnice, adica exact opusul a ceea ce ar putea castiga. Acum daca dvs aveti dreptate eu in cel mai rau caz dispar, adica oricum nu mai simt suferinta. Pacatosii pot sa isi faca de cap ca oricum nu li se intampla ceva rau. De fapt cei care cred ca la moarte fizica se termina totul au dreptate. Au fost rai si pacatosi ii suprima Dumnezeu si gata. Dar daca eu am dreptate sincer ar trebui sa va fie mila de dvs. E cam naspa.