View Single Post
  #371  
Vechi 15.06.2013, 09:21:32
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu sper ca "zbaterile" mele nu sunt de prisos. De fapt nu e vorba de zbateri ci de urmarirea cu consecventa a unei idei. Eu cand intalnesc un deal pe drumul meu, obisnuiesc sa-l trec; nu ma intorc din drum din cauza lui.
Vă asigur că dealul ăsta nu-l veți trece. Poate îl ocoliți cumva, dar de trecut mă îndoiesc foarte.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Vrei sa spui ca moartea pe cruce I-a fost necesara lui Iisus Hristos personal pentru a-si indumnezei umanitatea?
E posibil ca eu sa nu inteleg prea bine ce scrii; de aceea te rog explica-te.
Nu știu dacă este vorba de neînțelegere, de neatenție sau de răstălmăcire. Așa cum îi spusesem și userului M.G., umanitatea lui Hristos nu era deplin îndumnezeită înainte de Înviere, adică deci era îndumnezeită dar nu deplin. De aceea deși Fecioara Maria era plină de har, ea nu avea totuși deplinătatea harului interior, pentru că nu avea harul ce survine din Învierea lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Asta de unde ai mai scos-o?
Iarta-ma, dar ma uimesti. Nu mai stiu pe nimeni, care sa fi masurat in felul acesta autoritatea cuiva; nici nu este o practica ortodoxa, caci punctul de vedere unitar al invataturii ortodoxe nu constituie prilej pentru asemenea ierarhizare. Catolicii il au pe papa; noi Il avem numai pe Hristos.
Astea sunt niște simple păreri fără acoperire. Dacă dumneavoastră nu credeți că există autoritate, atunci încercați să convocați un sinod local în eparhia în care sunteți, sau măcar un Sinod Ecumenic Pan-ortodox. Să vedem atunci dacă există sau nu ierarhie în Biserică și autoritate, inlcuisv și mai ales în probleme doctrinare și dogmatice.

Conform decretului 12 al Mărturisirii de Credință a patriarhului Dosithei al Ierusalimului (1672), Biserica Catolică sau Sobornicească (pentru că pe vremea respectivă în sec. XVII răsăritenii nu aveau probleme în a se declara Biserica Catolică) este învățată de Duhul Sfânt prin Sfinții Părinți și prin conducătorii sau magisteriul slujind în credință. Este deci o învățătură a Bisericii Ortodoxe autoritatea doctrinară a Sfinților Părinți. Iar sfântul Chiril al Alexandriei este cu adevărat un sfânt părinte, spre deosebire de Teofan al Niceei ori de Dumitru Stăniloae.
Reply With Quote