View Single Post
  #376  
Vechi 16.07.2013, 11:35:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Teofan al Niceei nu este Sfânt Părinte al Bisericii; nici măcar nu știu dacă este declarat sfânt.
În sfârșit trec peste non-sensurile pe care le debitezi, remarcând nu doar că ești pe lângă adevăr, în afara adevărului, în latura și umbra înșelării, dar și că nu ai reușit să aduci măcar niște justificări, evidențe minimale pentru a îți susține falsa ipoteză cum că Fecioara Maria ar fi avut de la Zămislirea lui Iisus deplinătatea harului. Așa ceva, asemenea făcătorie, niciun ortodox, niciun Apostol, niciun Sfânt Părinte nu a crezut niciodată, ci acea făcătorie este doar rodul unor superstiții religioase, posibil cu specific românesc, iar noi știm bine că Sfinții Părinți nu credeau în superstiții, nu credeau în baliverne.
Decebal, a trecut o luna de la ultimul comentariu si tot nu ai reusit sa vezi adevarul. Trebuie sa ai rabdare, probabil in viitor vei vedea care e adevarul, la fel cum ai vazut si in cazul a ceea ce mai afirmai in trecut, cu Filioque (daca nu ma insel ti-am raspuns chiar pe forumul catolic despre acest lucru mai demult), botezul pruncilor, etc. Acum poti vedea ca si altii care nu stiu inca adevarul poate il vor afla mai tarziu, nu-i nevoie sa fim agresivi cu ei mai mult decat e normal (ma refer la alt topic).
Sfantul teofan bineinteles ca e sfant, iata aici viata: http://www.doxologia.ro/viata-sfant/...iscopul-niceei
Cum spui atunci ca nimeni nu a afirmat asta, am dat multe citate, dintre care unele ca aceastea erau chiar explicite. Toti sfintii au afirmat acelasi lucru, nu exista nicio contradictie a sfintilor in privinta asta. Probabil mai sunt si alte citate, n-am stat sa citesc la fiecare sfant ce a spus legat de Intrupare. Tu in schimb in afara de pararea ta personala nu ai dat nimic, niciun citat. Ai dat citate legate de alte invataturi, nu despre Fecioara Maria si Intrupare. Cand o sa dai si un singur mic citat sau argument atunci putem avea ce dezbate, dar pana atunci e doar pararea ta personala, complet gresita.
Reply With Quote